blog zespołu TUI CentrumPodróży

 • Chorwacja8 670x425 - Wymarzony kierunek na wakacje z dojazdem własnym- Chorwacja! Piękne miasta, zróżnicowane wybrzeże i wspaniałe obszary przyrodnicze!
 • Chorwacja1 670x500 - Wymarzony kierunek na wakacje z dojazdem własnym- Chorwacja! Piękne miasta, zróżnicowane wybrzeże i wspaniałe obszary przyrodnicze!
 • Chorwacja2 670x450 - Wymarzony kierunek na wakacje z dojazdem własnym- Chorwacja! Piękne miasta, zróżnicowane wybrzeże i wspaniałe obszary przyrodnicze!
 • Chorwacja3 - Wymarzony kierunek na wakacje z dojazdem własnym- Chorwacja! Piękne miasta, zróżnicowane wybrzeże i wspaniałe obszary przyrodnicze!
 • Chorwacja4 670x500 - Wymarzony kierunek na wakacje z dojazdem własnym- Chorwacja! Piękne miasta, zróżnicowane wybrzeże i wspaniałe obszary przyrodnicze!
 • Chorwacja5 670x450 - Wymarzony kierunek na wakacje z dojazdem własnym- Chorwacja! Piękne miasta, zróżnicowane wybrzeże i wspaniałe obszary przyrodnicze!
 • Chorwacja6 670x386 - Wymarzony kierunek na wakacje z dojazdem własnym- Chorwacja! Piękne miasta, zróżnicowane wybrzeże i wspaniałe obszary przyrodnicze!
 • Chorwacja7 670x500 - Wymarzony kierunek na wakacje z dojazdem własnym- Chorwacja! Piękne miasta, zróżnicowane wybrzeże i wspaniałe obszary przyrodnicze!
 • Chorwacja8 670x425 - Wymarzony kierunek na wakacje z dojazdem własnym- Chorwacja! Piękne miasta, zróżnicowane wybrzeże i wspaniałe obszary przyrodnicze!
Anna Sworek
Anna Sworek
TUI Centrum Podróży
a.sworek@happy-holiday.com.pl
T: + 48 509 236 858

Wymarzony kierunek na wakacje z dojazdem własnym- Chorwacja! Piękne miasta, zróżnicowane wybrzeże i wspaniałe obszary przyrodnicze!

Okolica i atrakcje

Chorwacja znajduje się w południowo-wschodniej części Europy nad Morzem Adriatyckim. Ten piękny kraj graniczy ze Słowenią, Węgrami, Serbią i Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną oraz Włochami. Jest to świetna propozycja na wakacje z dojazdem własnym! Dzięki dobrej infrastrukturze dróg w ciągu kilkunastu godzin można dojechać do północnej części Chorwacji.  Sezon turystyczny w Chorwacji zaczyna się w kwietniu i trwa aż do października. Wybrzeże kraju znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który w okresie letnim charakteryzuje się średnimi temperaturami ok. 28 °C. W czerwcu oraz wrześniu jest nieznacznie chłodniej, około 22 °C. Część nadmorska Chorwacji rozciąga się na przestrzeni 5.835 km. To ponad 5000 km urokliwych zatoczek, skalistych i dzikich a także kamienistych, łagodnych plaż.  Właśnie z powodu tej wielkiej różnorodności krajobrazu warto zwiedzać Chorwację we własnym tempie, korzystając z dobrej jakości hoteli i aparatamentów zaplanować własną trasę zwiedzania. W ostatnich latach infrastruktura komunikacyjna znacznie się rozwinęła. Najnowocześniejsze drogi połączyły północ i południe kraju. Dzieki nieustannemu rozwojowi infrstruktury kraju podróżowanie opo nim to czysta przyjemność!

W Chorwacji od wielu lat turystyka jest bardzo silnie rozwijaną dziedziną. Jeszcze 20 lat temu turystyka skupiała się głównie na wybrzeżu dalmatyńskim i w Istrii, znajdowały się tam liczne uzdrowiska, pensjonaty i aparatementy.  Wewnątrz kraju ruch turystyczny był bardzo niski. Konflikty zbrojne związane z rozpadem byłej Jugosławii doprowadziły do znacznego ograniczenia ruchu turystycznego.  W wyniku wojny domowej ucierpiały także zabytkowe miasta takie jak Pula, Dubrownik czy Split. Od roku 1997 turystyka w Chorwacji  jest rozwijana i rozbudowywana. Głównym celem przyjazdu do Chorwacji jest piekne wybrzeże Adriatyku i tutejsze nadmorskie kurorty. W nadmorskich miejscowościach dominują plaże żwirowe lub kamieniste. Popularne są także tzw. betonowe plaże, gdzie do wody schodzi się po drabinkach. Kamieniste wybrzeże jest jednak wielkim atutem i sprzyja czystości wody. Morze Adriatyckie ma tutaj wyjątkowo przejrzysty, turkusowy kolor. Ciekawostką o tym kraju z pewnością jest fakt iż od lat 60-tych XX wieku jest to niezwykle popularny cel podróży naturystów. W 2014 roku liczba ta sięgneła 300 000.  Dla amatorów wypoczynku w stroju "Adama" w szczególności w regionie Istria przygotowane zostało wiele oznakowanych plaż :)

Za najpięknieszje z chorwackich plaż uznaje się Zlatni Rat na wyspie Brae,Vela Plaza w miejscowości Baska na wyspie Krk a także Punta Rata w miejscowości Brela, na Riwierze Makarskiej. To miejsca które zachwycają i z pewnością powinny znaleźć się na trasie zwiedzania! Poza plażami Chjorwacja słynie także z unikatowych Parków Narodowych i obszarów chronionych. To świetna atrakcja dla każdego kto ceni naturalne piekno i dziką przyrodę.

Na terenie kraju znajduje się 8 Parków Narodowych :

 

 • Park Narodowy Wysp Briońskich - 14 wysp oddzielonych od Istrii wąską cieśnią
 • Park Narodowy Kornati - archipelag 147 wysp objęty orchoną środowiska wodnego i żyjących w nim organizmów
 • Park Narodowy Krka - bajkowy krajobraz terenu krasowego z licznymi wodospadami i jaskiniami
 • Park Narodowy Mljet - jaskinia Ulysessa, słone jeziora i wiecznie zielone lasy
 • Park Narodowy Paklenica - pasma górskie z 2 kanionami :Velika i Mala Paklenica
 • Park Narodowy Jezior Plitwickich - 16 położonych kaskadowo różnej wielkości jezior
 • Park Narodowy Risnjak - doliny górskie, przełomy rzek i wyjątkowo zróżnicowany klimat
 • Park Narodowy Welebitu Północnego - jeden z najatrakcyjniejszych regionów alpinistycznych na Półwyspie Bałkańskim

 

Wyjątkowe miasta które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Chorwacji:

Dubrownik, prawdziwa "Perła Adriatyku". Stare miasto pełne zabytkowych świątyń i kamienic zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 r. Największe wrażenie robią mury obronne, dzięki którym miasto nigdy nie zostało zdobyte. Nie poddało się także w czasie ostatniego oblężenia w 1991 r., ale poddane półrocznemu ostrzałowi zostało znacznie zniszczone. Dziś jest pięknie odrestaurowane i  stanowi najlepszą wizytówkę całej Chorwacji. Miasto urzekło także licznych artystów i scenarzystów.  Liczne sceny kręcono tu do popularnej "Gry o tron".

Split jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji, liczącym około 200 tysięcy mieszkańców. Największą atrakcją turystyczną miasta są pozostałości gigantycznego pałacu cesarza Dioklecjana. Pałac był  tak ogromny, a w przeszłości tak zdewastowany, że zajmuje dziś całą starówkę. Większości murów nie widać, gdyż zabudowana została przez wiele innych budynków. Dawne korytarze i komnaty letniej rezydencji Dioklecjana, to dziś uliczki i placyki starówki. Spacerując po starówce warto zwrócić uwagę na charakterystyczną katedrę św. Dujama. Katedra w Splicie jest więc obecnie najstarszą na świecie, biorąc pod uwagę wiek budynku.

Rovinj to bez wątpienia najciekawsze miasto półwyspu Istria. Szczególnie pięknie wygląda od strony morza, kiedy zabudowa odbija się w turkusowych wodach Adriatyku, a zwieńczeniem tego zachwycającego widoku jest strzelająca na prawie 60 metrów w górę wieża katedry św. Eufemii. Jeżeli interesuje nas bujna historia i szczegółowe informacje o zabytkach to śmiało możemy chwycić za pierwszy lepszy przewodnik. Nie ma takiego po Chorwacji,w którym Rovinj nie byłby opisany ;) To urokliwe miasteczko nie przez przypadek jest ulubionym miejscem artystów.

Pula, największe miasto na półwyspie Istria i jego rzeczywista stolica.To miejsce gdzie zobaczyć możemy najbardziej spektakularne zabytki rzymskie w całym kraju. W czasach świetności była to jedna z najważniejszych rzymskich metropolii nad Adriatykiem, a na znaczeniu straciło miasto dopiero wtedy, gdy w średniowieczu stało się własnością Wenecji.  Podziwiać można amfiteatr, który dziś jest trzecim ( po rzymskim Koloseum i arenie we francuskim Nimes) najlepiej zachowanym zabytkiem tego typu na świecie. Potężna budowla z marmuru, mimo częściowej rozbiórki do dziś imponuje rozmiarami. I z pewnością należy do miejsc, które w Chorwacji zobaczyć trzeba koniecznie.

Wyspa Hvar to jedno z tych miejsc, gdzie  zobaczyć można coraz rzadziej spotykaną jedność człowieka i przyrody. Naturalna bujna roślinność przeplata się tu z winnicami, drzewami oliwnymi i polami lawendy. Na dodatek jest to także najcieplejsza i najbardziej słoneczna wyspa Adriatyku. Na wyspie znajduje się kilka ciekawych miast, z których największym i najciekawszym jest to o identycznym nazwie -Hvar. Mury z VII wieku, twierdza, kilkanaście zabytkowych kościołów, wszystko to typowo dalmackiej urody, w połączeniu z rozwiniętym życiem nocnym powoduje, że to jedno z przyjemniejszych miejsc na wakacje.

Podsumowanie

Informacje praktyczne

 

 • Warto spróbować pysznych chorwackich przekąsek - małży w sosie czosnkowym, sera w oliwie, wędzonej szynki w białym winie z truflami, serów owczych z wyspy Pag, specjalnie wędzonej, a następnie suszonej szynki.
 • W Chorwacji wytwarza się olejki zapachowe z naturalnie występującej tam lawendy lub rozmarynu. Można je kupić np. na bazarach, na straganach przy ulicy.
 • Wakacje chcemy spędzić bezpiecznie, warto więc pamiętać że z uwagi na jeżowce i inne stworzenia morskie oraz ostre skały na niektórych plażach, do wody należy mieć obuwie do pływania.
 • Lokalna waluta to chorwacka kuna (HRK), a 1 kuna = 100 lip. Wartość to ok. 7,57 kuny za euro (kurs średni) i około 1,79 kuny za złotówkę.
 • Parkowanie w centrach miast Chorwacji jest najczęściej płatne – ok. 3 kn/godz.
 • Ciekawostka – na chleb Chorwaci mówią "kruh" ,można powiedzieć chleb - zrozumieją. Twierdzą, że "chleb" mówią prawosławni (serbski), tak więc katolicy mogą tak mówić.

Zapraszam do Chorwacji! Ten wyjątkowy kraj z pewnością pozostanie na długo w pamięci każdego poszukującego wypoczynku pośród unikatowej przyrody, świetnie zachowanych zabytków i sympatycznych mieszkańców :)

 

 

 

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
 • Odwiedzonych krajów
 • Sprawdzonych hoteli
 • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.