blog zespołu TUI CentrumPodróży

 • 20140824 1529391 670x500 - ¡Viva México! czyli magia Półwyspu Jukatańskiego
 • 20140822 135235 670x500 - ¡Viva México! czyli magia Półwyspu Jukatańskiego
 • 20140823 103649 670x500 - ¡Viva México! czyli magia Półwyspu Jukatańskiego
 • 20140823 153758 670x500 - ¡Viva México! czyli magia Półwyspu Jukatańskiego
 • 20140823 172607 670x500 - ¡Viva México! czyli magia Półwyspu Jukatańskiego
 • 20140824 132502 670x500 - ¡Viva México! czyli magia Półwyspu Jukatańskiego
 • 20140824 142515 670x500 - ¡Viva México! czyli magia Półwyspu Jukatańskiego
 • 20140824 152939 670x500 - ¡Viva México! czyli magia Półwyspu Jukatańskiego
 • DSC00468 670x500 - ¡Viva México! czyli magia Półwyspu Jukatańskiego
Martyna Magier
Martyna Magier
TUI Centrum Podróży
m.magier@happy-holiday.com.pl
T: +48 513 091 918

¡Viva México! czyli magia Półwyspu Jukatańskiego

Z czym kojarzy się Jukatan? Z rajskimi plażami w Cancun czy Playa del Carmem , z pięknymi odcieniami błękitu Morza Karaibskiego, a może z historycznymi miastami Majów i ich bogatą kulturą? Półwysep ten to idealne miejsce nie tylko dla miłośników plażowania, to także fascynujące miejsce dla pasjonatów historii, gdzie na własne oczy można zobaczyć jeden z siedmiu nowych cudów świata – Chichén Itzá.

Cancun, które leży tuż nad Morzem Karaibskim, to najsłynniejszy kurort półwyspu,. Nazwa tego miasta w języku Majów oznacza ,,gniazdo węży”. Jeszcze do niedawna była to zwykła wioska rybacka, ale w drugiej połowie XX w. stała się luksusową wizytówką tej części Meksyku. Oprócz cudownych białych plaż, w Cancun czeka na nas wiele atrakcji. Idealnym sposobem na spędzenie tutaj wolnego czasu jest nurkowanie pośród rafy koralowej, co z pewnością zapewni niezapomniane wspomnienia z wakacji. Jednak w tych wodach kryje się coś jeszcze… Jest to słynne podwodne muzeum, które powstało tutaj w 2009 roku. Można je podziwiać podczas nurkowania lub przez szklane dno łódki. Jego celem jest zwrócenie uwagi ludzi na problem ochrony rafy koralowej, dlatego dzieła robią podwójne wrażenie.

Nocą Cancun również tętni życiem, dlatego warto wybrać się tu do jednego z klubów. Polecam zwłaszcza Coco Bongo, jeden z najlepszych klubów w mieście! Przyciąga on gości niesamowitym show, podczas którego kilkudziesięciu tancerzy i aktorów wciela się w rolę światowej sławy gwiazd i przy muzyce na żywo wykonują podniebne akrobacje. Cena biletu nie jest niska, ale gwarantuję, że jest warto!

Obowiązkowym punktem podczas pobytu w Cancun jest pobliska Isla Mujeres, czyli Wyspa Kobiet, która uchodzi za najpiękniejszą wyspę w tym regionie. Za tą intrygującą nazwą kryją się dawne wierzenia Majów, ponieważ wyspa była poświęcona bogini płodności i księżyca – opiekunce kobiet Ixchel. Dzisiaj znajduje się tutaj delfinarium, farma żółwi, a także park wodny.

Będąc na Jukatanie należy też pojechać do Playa del Carmen. Można znaleźć tu przepiękne plaże z drobnym białym piaskiem, dodatkowo zrelaksować się w hamaku rozwieszonym pomiędzy dwoma palmami i zachwycać cudownymi kolorami wód Morza Karaibskiego. W jednej chwili można poczuć się jak w raju.

Jednak Półwysep Jukatański to nie tylko wielkie kurorty i cudowne plaże, to przede wszystkim miejsce związane z historią jednego z największych plemion Mezoameryki – Majów. To tutaj właśnie czeka na nas jeden z siedmiu współczesnych cudów świata – Chichén Itzá. To starożytne miasto dawniej zachwycało swoją potęgą tamtejszych Indian, dzisiaj zachwyca każdego, kto pojedzie zobaczyć na własne oczy piramidę Kukulcana. Obok znajduje się dawne obserwatorium astronomiczne, zwane El Caracol, czyli po polsku ślimak, a także boisko do gry w Pelotę, rytuału religijnego. Tutaj gra dosłownie toczyła się na śmierć i życie.

Jeżeli jesteśmy spragnieni więcej archeologicznych przygód, to polecam odwiedzenie Tulum i Coba. Tulum zachwyca ciekawą architekturą, w Coba natomiast można przez chwilę poczuć się jak Maja, wspiąć się na szczyt piramidy i z góry podziwiać piękno otaczającej to miejsce tropikalnej dżungli. Po takiej wspinaczce dobrym sposobem na relaks jest kąpiel w jednym z licznych cenote, czyli studni wapiennych, które zachwycają krystalicznie czystą wodą.

Na koniec wyjazdu zachęcam do wstąpienia do jednego z parków rozrywki. Moim ulubionym jest park tematyczny XCaret. Znajduje się tutaj zoo, gdzie można zobaczyć wiele gatunków zwierząt, ogród botaniczny czy wioska Majów zbudowana na cele parku. Liczne rozrywki, jak na przykład kąpiel z delfinami, spływ rzeką do Morza Karaibskiego, pokazy nie tylko kultury Majów, ale też całego Meksyku zasługują na wysoką ocenę! Dzięki aktorom przebranym za majańskich wojowników można tutaj cofnąć się w czasie i poczuć ducha epoki. Gwarantuję, że nie będzie chciało się stąd wychodzić! Wieczorem dla chętnych jest przygotowany poruszające przedstawienie ukazujące historię Jukatanu, kulturę Majów, podboje Kolumba i współczesną tradycję tego pięknego kraju. W ten sposób lepiej poznamy ten „obcy” dla nas świat.

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
 • Odwiedzonych krajów
 • Sprawdzonych hoteli
 • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.