blog zespołu TUI CentrumPodróży

 • turcja3 670x500 - Turcja Egejska czy Riwiera Turecka - co wybrać?
 • turcja3 670x500 - Turcja Egejska czy Riwiera Turecka - co wybrać?
 • turcja2 670x500 - Turcja Egejska czy Riwiera Turecka - co wybrać?
 • turcja1 1 670x500 - Turcja Egejska czy Riwiera Turecka - co wybrać?
 • turcja4 670x500 - Turcja Egejska czy Riwiera Turecka - co wybrać?
 • turcja5 670x500 - Turcja Egejska czy Riwiera Turecka - co wybrać?
 • turcja6 670x500 - Turcja Egejska czy Riwiera Turecka - co wybrać?
 • turcja7 670x500 - Turcja Egejska czy Riwiera Turecka - co wybrać?
Michalina Gordon (Ziemińska)
Michalina Gordon
TUI Centrum Podróży
m.gordon@happy-holiday.com.pl
T: +48 509 236 525

Turcja Egejska czy Riwiera Turecka – co wybrać?

Okolica i atrakcje

Głównymi regionami destynacji turystycznej naszych klientów są Turcja Egejska oraz Riwiera Turecka. Od dawna wybrzeża rywalizują ze sobą, jednakże żadnemu nie można odmówić swoistego uroku.

Zacznijmy od lokalizacji, Turcja Egejska nazywana wymiennie Riwierą Egejską oraz Turkusowym Wybzeżem, obejmuje wybrzeże Morza Egejskiego od miasta Izmir aż do kurortu Marmaris. W tym miejscu wysokie temperatury są mniej odczuwalne ze zwględu na to, że nie jest tutaj tak duszno i wilgotno jak w klimacie śródziemnomorskim. Cały teren, zarówno zbocza gór jak i doliny pokryte są zielenią, oliwnymi gajami oraz sadami cytrusowymi, co tworzy przepiękny krajobraz. Ciekawostką jest fakt, że z zachodniej części Turcji pochodzi około połowa tureckiej produkcji oliwy z oliwek. Poruszając temat roślinności warto również wiedzieć, że z obszaru Turcji Egejskiej pochodzi znany gatunek smyrneńskich rodzynek. Smakosze zachęceni, więc pora na miłośników morskich widoków. Linia brzegowa tego rejonu jest poszarpana, przez co znajduje się tam wiele zatoczek oraz półwyspów, które dają wspaniałe, urokliwe widoki. Plaże są zróżnicowane, szerokie,głównie piaszczyste i piaszczysto-żwirowe, co na pewno przyciąga osoby lubiące formę wypoczynku sun, sand and sea. W tym miejscu wypoczynek może być również aktywny. Przede wszystkim prym wiodą sporty wodne, żeglowanie będące specjalnością tych stron oraz nurkowanie, które może być połączone z odkrywaniem skrytych pod wodą ruin. W ramach krajoznawstwa warto odwiedzić wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO ruiny starożytnej Troi opisanej przez Homera w Iliadzie. Ciekawym miejscem jest również Narodowy Rezerwat Przyrody Dilek w Kusadasi, pełen kanionów, dolin oraz jaskiń. Warto również pojechać do Bodrum oraz Cesme, będących doskonałą bazą wypadową na wyspy greckie a jednocześnie miejscem pozwalającym poczuć kulturę turecką. Według wielu osób, Turcja Egejska to bardzo kameralny i urokliwym region, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Drugim regionem jest Riwiera Turecka, czyli część tureckiego wybrzeża ciągnącego się wzdłuż Morza Śródziemnego, zaczynając od Antalyi będącej największym miastem riwiery. Właśnie z tego miasta można wyruszyć na zwiedzanie starożytnych ruin w Termessos, Perge oraz Aspendos a także Parku Narodowego Köprülü Canyon. Kolejną atrakcją jest miasto Alanya, gdzie toczy się najbardziej intensywne życie nocne na całej riwierze. Kurort jest niezwykle tłoczny, ale jeśli ktoś lubi przebywać wśród ludzi i nastawiony jest na zabawę podczas wakacji to Alanya jest miejscem dla niego. Zupełnie inne, spokojniejsze, jest miasteczko Kas, będące rajem dla płetwonurków. Mogą oni w pobliskich wodach penetrować zatopione wraki statków, wśród których pływają kolorowe rybki a także udać się nad brzeg wyspy Kekova, gdzie znajdują się bizantyńskie ruiny i fundamenty częściowo zatopionych w wodzie budowli, określanych mianem Zatopionego Miasta. Nie można zapomnieć o Side - miasteczku, w którym znajdują się pozostałości teatru rzymskiego, ruiny łaźni przekształconej na muzeum a także ruiny świątyni Apollina. Całe wybrzeże Riwiery Tureckiej obfituje w hotele, restauracje, bary i nocne kluby, zatem zostało bardziej zagospodarowane turystycznie, dzięki czemu jest skierowane do turystów pragnących zabawy podczas wakacji.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, Riwiera Turecka oraz Turcja Egejska różnią się nieco od siebie. Wybrzeże Morza Egejskiego to powiew starożytności, dotyk zieleni, miejsce stworzone zarówno do odpoczynku jak i uprawiania sportów. Z kolei Riwiera Turecka jest nastawiona bardziej na rozrywkę, ale jeśli turysta pragnie poczuć prawdziwy klimat Turcji to jest w stanie odnaleźć go w wielu miejscach. Wniosek jest jeden, aby móc ocenić które wybrzeże jest piękniejsze, trzeba samemu doświadczyć uroku każdego z nich i do tego dążą właśnie nasi klienci, wybierający Turcję jako kierunek swoich wakacji.

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
 • Odwiedzonych krajów
 • Sprawdzonych hoteli
 • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.