blog zespołu TUI CentrumPodróży

 • LalAGUNA 670x483 - Teneryfa - tego jeszcze o niej nie wiecie!
 • 39 teide park03 670x350 - Teneryfa - tego jeszcze o niej nie wiecie!
 • bananas canarias - Teneryfa - tego jeszcze o niej nie wiecie!
 • Carnival 670x500 - Teneryfa - tego jeszcze o niej nie wiecie!
 • Dragon 670x500 - Teneryfa - tego jeszcze o niej nie wiecie!
 • LalAGUNA 670x483 - Teneryfa - tego jeszcze o niej nie wiecie!
 • photo1 670x500 - Teneryfa - tego jeszcze o niej nie wiecie!
 • Platano - Teneryfa - tego jeszcze o niej nie wiecie!
 • Reina - Teneryfa - tego jeszcze o niej nie wiecie!
Anna Sworek
Anna Sworek
TUI Centrum Podróży
a.sworek@happy-holiday.com.pl
T: + 48 509 236 858

Teneryfa – tego jeszcze o niej nie wiecie!

Okolica i atrakcje

Teneryfa to największa i przez wielu uznawana za najpiękniejszą wyspa ze wszystkich siedmiu zamieszkałych Wysp Kanaryjskich. Jej powierzchnia to 2034 km, położona jest w odległości ok 1100 km od wybrzeży hiszpanii, leży na Oceanie Atlantyckim. Wyspa pochodzenia wulkanicznego powstała przed około 30 milionami lat. Charakteryzuje ją górzysta powierzchnia, pocięta licznym wąwozami i dolinami. Krajobraz niesłychanie różnorodny, urwiste góry przeplatają się z ogrodami kwiatowymi i wypielęgnowanymi parkami. Teneryfę wyróżnia także urozmaicona linia brzegowa z plażami kamienistymi i piaszczystymi w wielu w różnych kolorach.

Czego jeszcze nie wiecie o Teneryfie?

Notoryczne trąbienie na powitanie i pozdrowienia!

Obtrąbili Cię na ulicy i za chwilę znowu i znowu? Tranquilo, tranquilo !!! Kultura jazdy jest tutaj na wysokim poziomie, do tego stopnia, że klakson używany jest w 99% przypadków do wzajemnego pozdrowienia się. Najczęściej dwukrotnie użycie klaksonu na przywitanie, i raz krótko w odpowiedzi. Na ulicach miast słyszy się to bardzo często i polecamy się do tego szybko przyzwyczaić, inaczej będziemy cały czas się denerwować - niepotrzebnie. Dopiero bardzo długie i mocne trąbnięcie oznacza zwrócenie komuś uwagi :)

Niższe ceny paliw

Koszt benzyny i oleju napędowego, ze względu na niski lokalny podatek od wartości dodanej IGIC, kształtują się na wysokości lekko poniżej 1 Euro za litr ( 0,86 Euro/1 litr benzyny- Listopad 2016).Ceny paliw to zasługa położenia poza systemem europejskiego VAT. Koszty zwiedzania wyspy samochodem dzięki temu są znacznie niższe i dają liczne możliwości zaplanowania indywidualnego programu zwiedzania!

Karaczany, Karaluchuy czy Cuacaracha ?

To owady, których naturalnym domem stały się Wyspy Kanaryjskie ze względu na wyjątkowo ciepły i wyrównany klimat. Owady te są ciepłolubne i prowadzą nocny ,ukryty tryb życia. Potrafią mieć nawet i 6 cm długości! Nie wolno jednak mylić ich z karaluchami które wywołują skojarzenia braku higieny i porządku. Ich występowanie na Teneryfie jest tak samo naturalne jak pająków w naszych domach. Cuacaracha unikają ludzi i z reguły nie trzeba samemu ich wypędzać jeżeli zabłądzą i trafią do naszego pokoju. Ze względu na przesąd według którego przynoszą szczęście i dobrobyt - napotkanego osobnika najlepiej zawinąć w gazetę i wyeksportować przez okno :)

Zadziwiający język hiszpański- czyli kanaryjska "habla canaria"

Dialekt powszechnie używany na Teneryfie najbardziej zbliżony jest do hiszpańskiego spotykanego na Dominikanie, Kubie czy w Wenezueli.
Charakterystyczną różnicą często wychwytywaną w wymowie jest brak "s" – s jest nieme. Notoryczne jest skracanie wyrazów o "s". Trudno się w tym połapać szczególnie w związku z niezwykle szybkim tempem i dużą ekspresją w wypowiedziach Kanaryjczyków. Zawsze można z uśmiechem poprosić o wolniejsze powtórzenie wypowiedzi :) Osobna bajka to fakt, iż na Teneryfie niektóre rzeczy nazywają się zupełnie inaczej niż w Hiszpanii. Sztandarowym przykładem jest słówko "autobus", po kanaryjsku - "GuaGua" [głagła] i jest onomatopeją zapożyczoną z Kuby.

Icod de Los Vinos i El Garachico

W Icod de Los Vinos zobaczyć można słynne Smocze Drzewo - Dracena Smocza. Smokowiec to endemit Madery i Wysp Kanaryjskich, na których występuje zaledwie kilkaset egzemplarzy. Zgodnie z legendą stojąca obok palma to kobieta – para została zamieniona w drzewa. Przy okazji warto zatrzymać się w El Garachico, to małe sympatyczne miasteczko zostało zniszczone w dużym stopniu (szczególnie port) przez wulkaniczną lawę w XVIII w. Nie ma tutaj piaszczystych plaż, tylko wulkaniczne bryły tworzące brzeg morski. W centrum, przy głównym placu znajduje się charakterystyczny biały kościół. Opisywany jest jako klasyczny przykład architektury kolonialnej Hiszpanii. Architektura ta bardzo różni Garachico od kurortów turystycznych wyspy.

Plantacje bananów

Teneryfa to bananowa wyspa, której plantacje obejmują aż 4200 hektarów wyspy, a roczna produkcja bananów wynosi 150 000 ton! Podróżując po południowej części wyspy bez trudu zauważyć można liczne plantacje bananów. Naturalnie fakt ten wpływa na kuchnię i przepisy. Banan na Teneryfie spotykany jest pod bardzo wieloma postaciami – w formie smażonej, gotowanej, mrożonej czy w przetworach! Mieszkańcy z dumą zwracają uwagę na pochodzenie bananów i zachwalają – platano canario!

Legenda - Kiedy Teide pożarł słońce!

Guanczowie, pierwotni mieszkańcy Wysp Kanaryjskich w tym Teneryfy wierzyli, że wnętrze wulkanu zamieszkiwał zły demon- Guayota, który pewnego dnia porwał boga słońca - Mageca. Na ziemi zapanowała całkowita ciemność, a przerażeni Guanczowie wznosili błagalne modły do swego najwyższego boga- Achamana by uwolnił boga słońca. Ich błagania zostały wysłuchane - trwało to siedem lat. Legenda ta nawiązuje do zjawiska jakie miało miejsce w XIII wieku, kiedy erupcje wulkanu Teide spowodowały taką ilość unoszącego się w powietrzu popiołu, że przez długi czas zasłaniały on słońce.

Zakupy na Teneryfie

Teneryfa jak i wszystkie pozostałe wyspy Wysp Kanaryjskich posiadają odrębny system podatkowy i celny niż pozostała część Unii Europejskiej. Brak Vat-u, odmienny system celny powodują inną strukturę cenową wielu produktów na Teneryfie, największa różnica ceny widoczna jest w alkoholu, kosmetykach i elektronice. W przypadku elektroniki różnice sięgają ok 10 - 15 %. Na perfumach (ok 30 % tańsze niż w PL), alkoholach - w tym wina (do 45% taniej niż w PL), dostępny jest szeroki wybór win kanaryjskich jak i win z kontynentu.

Karnawał na Teneryfie

Karnawał na Teneryfie ze względu na ruchomy okres świąt wielkanocnych przypada co roku w innych dniach, mniej więcej na przełomie lutego i marca rozpoczyna się największa zabawa na Teneryfie. W roku 2017 karnawał odbędzie się w dniach 01.02.17 do 05.03.17. Najlepsza zabawa to oczywiście imprezy w stolicy wyspy Santa Cruz. Szczegółowy plan karnawału podawany jest z reguły na kilkanaście tygodni przed rozpoczęciem się karnawału na oficjalnej stronie www.carnavaltenerife.com

Najważniejsze imprezy Karnawału na Teneryfie to:
• Wybór królowej Karnawału
• Cabalgata- rozpoczynająca karnawał, przemarsz kolorowego tłumu ulicami Santa Cruz, początek ok 19 – 20 pierwszego dnia karnawału.
• COSO- wielki pochód karnawałowy, przemarsz kolorowego tłumu ulicami Santa Cruz.
• Pogrzeb Sardynki (koniecznie strój czarny- żałobny)- wielki pochód żałobny kończący karnawał, początek zawsze ok 21, pogrzeb sardynki zawsze wypada w środę w tzw "Środe Popielcową", czarne pogrzebowe stroje i gorąca muzyka trwają do białego rana. Pogrzeb Sardynki kończy sie spaleniem kartonowej sardynki na Plaza Espańa.
Imprezy kończące karnawał trwają z reguły jeszcze kilka dni. Na przeważającą większość karnawałowego programu wstęp jest bezpłatny. Bilety wstępu obowiązują tylko na konkursy odbywające się w Aditorio de Tenerife i Teatro Guimera.

Nie tylko turystyczne ciekawostki:
->według legendy Teneryfa jest pozostałością zaginionej Atlantydy
->Teneryfa czerpie z turystyki aż 60% całkowitego dochodu
->taksówki na Teneryfie należą do najtańszych w Europie
->na Teneryfie nie ma ani jednej linii kolejowej
->na Teneryfie znajdują się 2 obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Park Narodowy i wulkan Teide oraz zabytkowe miasto La Laguna

Serdecznie polecamy Wam wakacje na Teneryfie! To wyspa warta odwiedzenia niezależnie od pory roku!

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
 • Odwiedzonych krajów
 • Sprawdzonych hoteli
 • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.