blog zespołu TUI CentrumPodróży

 • P1010274 670x500 - Sri Lanka - najwspanialsza wyspa świata
 • P1010709 670x500 - Sri Lanka - najwspanialsza wyspa świata
 • P1010385 670x500 - Sri Lanka - najwspanialsza wyspa świata
 • P1010586 670x500 - Sri Lanka - najwspanialsza wyspa świata
 • P1010577 670x500 - Sri Lanka - najwspanialsza wyspa świata
 • P1010534 670x500 - Sri Lanka - najwspanialsza wyspa świata
 • P1010274 670x500 - Sri Lanka - najwspanialsza wyspa świata
 • P1010656 670x500 - Sri Lanka - najwspanialsza wyspa świata
Bożena Stankowska
Bożena Stankowska
TUI Centrum Podróży
b.stankowska@happy-holiday.com.pl
T: +48 722 002 425

Sri Lanka – najwspanialsza wyspa świata

P1010665

Sri Lanka-często nazywana „Łzą Indii” czy też Indiami w miniaturze. Moim zdaniem jest to dla niej mocno krzywdzące określenie, gdyż oferuje znacznie więcej .  W końcu sam Marco Polo nazwał ją najwspanialszą wyspą świata!
Dawny Cejlon to dziś Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki na terenie której dopiero w 2009 roku zakończyła się wojna domowa między Tamilami a Singakezami. Dzięki czemu mogła zacząć rozwijać się tu turystyka na szerszą skalę niż do tej pory.
Sama wyspa jest około pięć razy mniejsza od polski i zamieszkuje ją ok. 21 mln mieszkańców  zróżnicowanych pod względem etnicznym, językowym, kulturowym i religijnym.
Pierwszą rzeczą, która przykuwa uwagę na wyspie to intensywna zieleń ale oprócz tego urzeka rajskimi plażami,sympatycznymi mieszkańcami, ruinami miast, licznymi pomnikami (świadczącymi o religijności), pysznym jedzeniem i oczywiście herbatą (z którą większość z nas kojarzy Sri Lankę).
Na Sri Lance panuje klimat tropikalno monsumowy, który sprawia, że na wyspie mamy wiecznie zielone lasy. Oprócz tego wyspa słynie także z bardzo ładnych plaż-niektóre z nich idealnie nadają się do surfingu-ze względu na bardzo wysokie fale. Za najładniejsze plaże uznawane są: Galle, Mirissę, Nilaveli, Uppuveli oraz Tangalle.

Gdzie warto się wybrać?

-Sri Lanka mimo swoich niewielkich rozmiarów obfituje w parki narodowe (1/3 powierzchni kraju to tereny chronione). Główną atrakcją parków są dzikie słonie ale wyspa może pochwalić się także bardzo dużą populacją lampartów. Najbardziej popularnym jest Yala- można uznać, że jest do przedsmak dzikiej Afryki. Oprócz słoni można tu spotkać bawoły, krokodyle, lamparty oraz bardzo dużo różnych gatunków ptaków. Oprócz Yala warto też udać się do Uda Walawe, Minneriya i Kaudulla. Bardzo ciekawą atrakcją jest park Horton Plains-znajduje się tu kilometrowa przepaść zwana „Końcem Świata”

-Sinharaja Forest Reserve- czyli spacer po lesie tropikalnym

-sierociniec dla słoni- Pinnawala-sierociniec powstał w 1975 roku, jego celem była ochrona małych słoniątek, które zostały osierocone lub porzucone  przez swoje matki. Na chwilę obecną znajduje się tu około 100 słoni-z czego część narodziła się już w sierocińcu.

-Hill Country- jest to bardzo górzysty teren na południu Sri Lanki, pokryty plantacjami herbaty. Niesamowity widok, który na długo pozostaje w pamięci.

-Adam’s Peak- jest to jedna z najbardziej znanych gór na Sri Lance, na jej szczycie znajduje się zagłębienie tzw. „święty znak z przeszłości”.

-Sri Lanka to także  zabytki, ruiny i budowle sakralne. Warto udać się m.in. do ruin w Mihintale, oprócz tego należy koniecznie odwiedzić Anuradhapurę czyli dawną stolicę państwa, czy Rock Temple w  Dambulla-świątynia składa się z pięciu naturalnych jaskiń, znajduje się tu ponad 150 statuetek Buddy-gorąco polecam to miejsce, gdyż panuje tu niesamowity klimat! Warto udać się także do pałacu Polonnaruwa i koniecznie należy odwiedzić Sigiriya czyli „Lwią Skałę”-na jej szczycie znajdują się ruiny mitycznego pałacu-jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych „zabytków” Sri Lanki uwieczniony na wielu pamiątkach z tego miejsca.

-Koniecznie należy także odwiedzić Kandy i znajdującą sie tutaj Świątynie Zęba-najważniejsza buddyjska budowla sakralna na wyspie. Przechowywana jest tu bezcenna relikwia a mianowicie ząb Buddy-moim zdaniem warto się tu wybrać na wieczorną ceremonię gdyż zapach kadzideł oraz rytm bębnów pozwalają się całkowicie oddać magii tego miejsca.

Kilka informacji praktycznych:
-Walutą Sri Lanki jest Rupia Lankijska
-jedzenie-podstawą jest ryż i curry-śmiało można korzystać z bogactwa potraw, które oferuje wyspa (bez obaw o swój żołądek)
-warto ze sobą zabrać przejściówkę do prądu-gdyż gniazdka mamy takie jak w Wielkiej Brytanii
-środki transportu: pociągi, autobusy, auto z kierowcą – z wszystkich tych trzech form można śmiało korzystać!
Polaków podróżujących naSri Lankę obowiązuje wiza, można ją otrzymać na lotnisku za około ok. 40$ lub za pośrednictwem e-formularza ok. 35$ (paszport musi by ważny minimum 6 miesiecy od daty powrotu).
-szczepienia: nie ma szczepień wymaganych, jest natomiast kilka zalecanych: błonnica, tężec, dur brzuszny, żółtaczka typu A i B
-pamiątki: herbata, herbata, herbata, bardzo wysokiej jakości kosmetyki oparte na naturalnych produktach, kamienie szlachetne, przyprawy (kardamon, szafran), ryż (na wyspie jest 15 rodzajów ryżu, najbardziej ceniona jest odmiana kakuluhaal), wyroby z drewna-figurki, maski, sari, lankijskie piwo Lion i oczywiście Arak

 

Zapraszamy do rezerwacji tego magicznego zakątka, tym bardziej, że każdy znajdzie tu coś dla siebie!

 

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
 • Odwiedzonych krajów
 • Sprawdzonych hoteli
 • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.