blog zespołu TUI CentrumPodróży

  • IMG 20200122 151313 670x500 - Spotkanie ze Słoniami w Phuket
  • IMG 20200122 151635 670x500 - Spotkanie ze Słoniami w Phuket
  • IMG 20200122 160602 1 670x500 - Spotkanie ze Słoniami w Phuket
  • IMG 20200122 160720 670x500 - Spotkanie ze Słoniami w Phuket
  • IMG 20200122 151053 670x500 - Spotkanie ze Słoniami w Phuket
  • IMG 20200122 145417 670x500 - Spotkanie ze Słoniami w Phuket
  • DSC 0028 670x500 - Spotkanie ze Słoniami w Phuket
Avatar
Magdalena Seweryn
TUI Centrum Podróży
m.seweryn@happy-holiday.com.pl
T: 570 709 607

Spotkanie ze Słoniami w Phuket

Phuket, Tajlandia / Spotkanie ze Słoniami w Phuket

Słoń to już swoisty symbol Tajlandii 🐘. Są wszechobecne w tajskiej tradycji, architekturze i sztuce. Symbolizują władzę królewską, siłę, ale także spokój.
 
Warto wiedzieć, że słonie to także niezwykle delikatne zwierzęta, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Niewiele osób wie, że słoń jak człowiek potrafi płakać. Słoń wychowywany z człowiekiem przywiązuje się do niego i jego rodziny na całe życie. „Mahout”, bo tak nazywany jest właściciel słonia bierze na siebie obowiązek opieki nad słoniem na całe życie. Gdy „Mahout” umiera obowiązek przechodzi na jego dzieci. Słoń porzucony przez człowieka, którego zna całe swoje życie często umiera ze smutku. 
 
Bardzo istotne jest, że niestety tajskie prawo nie chroni tych pięknych zwierząt i często są one wykorzystywane do pracy fizycznej i przewożenia turystów dla ich rozrywki. Słonie nadal pracują w firmach logistycznych jako zwierzęta pociągowe do przewożenia drewna. Na ulicach można także zobaczyć zadowolonych turystów na grzbietach słoni, którzy nie są świadomi tego, że dla słonia taki ciężar nie jest naturalny i odczuwa ono ból. Wynika to po prostu z budowy kręgosłupa tego zwierzęcia.
 
Na szczęście są też w Tajlandii miejsca, które mają etyczne podejście do słoni i często ratują je z naprawdę ciężkich warunków. Jednym z takich miejsc jest Green Elephant Sanctuary Park Phuket, które jest domem dla słoni, które często były wykorzystywane i dopiero tutaj mogą zaznać szczęśliwego życia. Sanktuarium jest dostępne jako wycieczka fakultatywna w ofercie TUI po nazwą „Spotkanie ze słoniami w Phuket”. Odwiedziłam je osobiście i jest to niesamowite przeżycie. Obcowanie z tymi pięknymi, ogromnymi zwierzętami daje z jednej strony poczucie pokory wobec ich wielkości, ale też dużo radości, którą wręcz zarażają! Słonie też się uśmiechają 🙂 To dom dla 16 słoni, a najmniejszy z nich to maluszek, który ma dopiero kilka miesięcy. Jego mama trafiła do tego miejsca będąc już w ciąży. 
Podczas wizyty najpierw karmimy słonie bananami i ogórkami. Ważne jest by nie mieszać jedzenia. Każdy słoń ma swój koszyk. Niektóre z nich są po prostu na diecie 🙂 Chociaż pewnie zjadłyby wszystko, bo są strasznymi żarłokami 🙂 Następnie czeka Nas kąpiel w błocie. Smarujemy słonie błotem, które chroni ich skórę przed słońcem. Kolejny etap to wspólna kąpiel pod wielkim prysznicem.
W między czasie poznajemy historię każdego słoni, ile ma lat i jak trafił do Sanktuarium. Słonie w żaden sposób nie są zmuszane do uczestniczenia w zabawie z gośćmi. Jeśli nie mają ochoty nie biorą udziału. W czasie mojego pobytu jedna ze słonic, była akurat obrażona i poszła swobodnie pochodzić sobie po kawałku dżungli, która należy do Parku. Przewodnicy chętnie odpowiadają na pytania i pokazują teren parku. Przez cały czas pracownicy robią zdjęcia, które później są dostępne online do obejrzenia i pobrania- jest to niesamowita pamiątka na całe życie.
Gdyby ktoś zapytał mnie: Czy warto i czy wróciłabym w to miejsce jeszcze raz? Bez wahania powiedziałabym, że tak!

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
  • Odwiedzonych krajów
  • Sprawdzonych hoteli
  • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.