blog zespołu TUI CentrumPodróży

Avatar
TUI Centrum Podróży

T:

PELOPONEZ

Kalimera Peloponez !!! Czyli kilka słów o Grecji kontynentalnej ….

Peloponez to półwysep i kraina historyczna w Grecji, stanowiąca  najdalej na południe wysuniętą część Półwyspu Bałkańskiego i kontynentalnej Grecji. Znajduje się pomiędzy Morzem Jońskim a Egejskim. Połączony jest z lądem Przesmykiem Korynckim przeciętym Kanałem Korynckim, a od północy Peloponez ogranicza go  Zatoka Koryncką i Patraską. Silnie urozmaicona  linia brzegowa tworzy liczne mniejsze półwyspy: Argolidzki, Lakoński, Mani, Mesyński i zatoki: Sarońską, Argolidzką, Meseńska, Kiparysyjską. Całkowita powierzchnia Peloponezu wynosi 21,4 tys. km².

Grecki cud techniki, czyli Kanał Koryncki

Kanał Koryncki to najsłynniejsza tego typu trasa w Europie. Łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Poprowadzony został przez Przesmyk Koryncki, w pobliżu miejscowości Korynt na greckim półwyspie Peloponez. Kanał pozwala statkom skrócić podróż o ok. 400 km, które musiałyby pokonać okrążając półwysep.

Długość kanału to 6343 m, szerokość 25 m, głębokość wody 8 m, głębokość ścian 79 m. Kanał powstał pod koniec XIX w., a jego budowa trwała 12 lat.

Nad kanałem poprowadzono most kolejowy i 3 mosty drogowe, a także kładkę widokową dla turystów. Jest także platforma do skoków na bungee. Stojąc na moście i obserwując piękny kanał można liczyć na wile lat szczęścia J wystarczy tylko, że przepłynie w tym czasie chociażby jeden statek J

Koniecznie trzeba też odwiedzić Korynt – miasto portowe znajdujące się u wylotu kanału. Do atrakcji należą przede wszystkim pozostałości świątyni Apollina oraz Akrokorynt, na którym istniała w starożytności świątynia Afrodyty, słynne miejsce sakralnej prostytucji. Tej ostatniej dziś już niestety nie można zobaczyć, ale Korynt i tak kusi ogromną liczbą zabytków

Nafplio

Nafplio  to niewielkie miasto położone na półwyspie Peloponez. W starożytności pełniło ważne funkcje jako miasto portowe, obecnie jest to elegancki kurort. Nad miastem górują ruiny zamku Palamidi, z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Tuż przy nabrzeżu znajduje się wysepka z zamkiem Bourtzi, który został zbudowany w 1473 r. przez Wenecjan w celu obrony przed Turkami. W przeszłości miasto należało do Wenecjan, Turków, aż wreszcie w XIX w. wróciło do Grecji. Na szczególną uwagę zasługują fragmenty twierdzi Palamidi (na górę można wjechać samochodem, asfaltową drogą rozpoczynającą się na obrzeżach miasta lub wejść po prawie 900 stopniach od strony centrum – wstęp płatny 4 euro), zamek Bourtzi, do którego można dopłynąć statkiem oraz pozostałości twierdzy Akronafplia i starożytne ruiny na półwyspie. Warto także przejść się po starym mieście i nabrzeżu. W okolicy znajdują się ładne plaże, a niedaleko położony jest nadmorski kurtort Tolo.

Epidauros

Epidaros  to miejscowość znana przede wszystkim ze względu na duży i dobrze zachowany teatr z IV w. p.n.e. Teatr stanowi część sanktuarium ku czci boga Asklepiosa. Na terenie ruin cały czas prowadzone są wykopaliska. Na uwagę zasługuje także antyczny stadion, fragmenty drogi do portu oraz tolos. Nieco dalej położone jest miasteczko, w którym można odpocząć przy malowniczej marinie. W okolicy znajdują się także plaże.

Mykeny, czyli wokół grobu Agamemnona

Mykeny,to miasto, które w starożytności było ośrodkiem kultury mykeńskiej. Wg mitologii jednym z królów Myken był zdobywca Troi, Agamemnon. Wykopaliska archeologiczne na tym terenie prowadzone są od XIX w. W okolicach dawnego grodu znajdują się charakterystyczne okręgi grobowe, a także pozostałości świątyni, teatru i gimnazjonu.

Około XVI wieku p.n.e. rozpoczął się błyskawiczny rozwój nowej kultury zwanej mykeńską. Cały jej okres trwania, do XII/XI wieku p.n.e. nazwano więc okresem mykeńskim. Dominującym państwem mogły być wtedy Mykeny. Ich władcą miał być Agamemnon, który to szedł na czele wyprawy na Troję, na brzegu anatolijskim. Mykeny opiewane były w homerowskiej „Iliadzie”.

Badania archeologiczne w Mykenach prowadzone od XIX wieku pokazały, że ufortyfikowane osiedle istniało tu już około 1950 roku przed naszą erą. W XIV wieku p.n.e. Mykeńczycy ruszyli na Kretę. Tam opanowali wspaniałe pałace i nauczyli się sztuki zdobniczej, stworzyli też własny alfabet. Z czasem Mykeny stanęły na czele związku miast Argolidy, a ich wpływ  zaczął wykraczać daleko poza Peloponez. W czasie, kiedy Mykeńczycy atakowali Troję, tu wykańczano cytadelę.

Ruiny w Mykenach w 1874 roku po raz pierwszy poddał naukowym badaniom Heinrich Schliemann. Teren wykopalisk nazwał okręgiem grobowym „A”. Odkopano tu wiele przedmiotów ze złota o łącznej wadze 14 kilogramów. Wśród skarbów była sławna maska pośmiertna, która miała należeć do króla Agamemnona.

Grób Agamemnona

Grób  zainspirował Juliusza Słowackiego, który w swym sławnym wierszu nazwał go grobowcem „sławy, zbrodni i pychy”. Powstanie skarbca datuje się na 1330 r. p. n. e. Historycy jednak uważają, że skarbca nie należy łączyć z Agamemnonem, ponieważ grobowiec powstał 100 lat przed panowaniem tego władcy.

Do budowli prowadzi dromos, czyli wycięta w stoku wzgórza aleja o długości 36 metrów. Ma imponujące rozmiary. Ogromne kamienne bloki zostały połączone bez zaprawy. Wewnątrz jest komora grzebalna w kształcie ula o średnicy 14,5 metra i wysokości ponad 13 metrów. W komorze tej złożono szczątki niezidentyfikowanego króla. Złożono tez zapasy jedzenia, broń i sprzęt potrzebny w podróży w zaświaty. Pomieszczenie zamykała brama złożona z dwóch masywnych skrzydeł. Nad wejściem do grobowca jest nadproże z bloku skalnego o długości 9 metrów i wadze 120 ton. Świadczy to o niezwykłych umiejętnościach mykeńskich architektów. Obok głównej komory jest małe pomieszczenie, w którym znaleziono ślady pochówku innych osób. Skarbiec Atreusza jest jednym z dwóch takich grobów znalezionych w Grecji i stąd jego wyjątkowość.

Odwiedzając Peloponez warto kupić sobie przepyszne czarne oliwki oraz oliwę znaną na całym świecie 🙂

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
  • Odwiedzonych krajów
  • Sprawdzonych hoteli
  • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.