blog zespołu TUI CentrumPodróży

 • cypr3 670x480 - Nowość z Warszawy na Lato 2017 – Cypr!
 • Cypr1 670x480 - Nowość z Warszawy na Lato 2017 – Cypr!
 • cypr2 670x480 - Nowość z Warszawy na Lato 2017 – Cypr!
 • cypr3 670x480 - Nowość z Warszawy na Lato 2017 – Cypr!
 • cypr4 670x500 - Nowość z Warszawy na Lato 2017 – Cypr!
 • Cypr5 670x500 - Nowość z Warszawy na Lato 2017 – Cypr!
 • cypr6 670x500 - Nowość z Warszawy na Lato 2017 – Cypr!
 • cypr7 - Nowość z Warszawy na Lato 2017 – Cypr!
 • Cypr8 670x500 - Nowość z Warszawy na Lato 2017 – Cypr!
Kamila Pacenko
Kamila Pacenko
TUI Centrum Podróży
k.pacenko@happy-holiday.com.pl
T: +48 509 236 209

Nowość z Warszawy na Lato 2017 – Cypr!

Położona we wschodniej części Morza Śródziemnego, schowana za Turcją, wyspa zachwyca o każdej porze roku. To miejsce, gdzie słońce świeci przez 300 dni w roku, nic więc dziwnego, że Cypryjczycy należą do najsympatyczniejszych i najbardziej gościnnych narodów świata  Jesienią warto odwiedzić wiele fantastycznych miejsc, do których nie dotarliśmy latem, gdy prażące słońce i przepiękne plaże skutecznie zachęciły do błogiego leniuchowania, a także kąpieli w krystalicznie czystej wodzie. Zimą można spróbować swoich sił na stokach w górach Troodos, do których należy najwyższy szczyt Cypru – Olimbos (1951 m n.p.m.). Wiosna z kolei zachwyca zapachem i barwą kwitnących tutaj kwiatów – tulipanów, storczyków, mieczyków, narcyzów, poinsecji czy hiacyntów.

Bogactwo kulturowe Cypru kryje się w licznych zabytkach, a trzy z nich zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cypr to też fantastyczna kuchnia obejmująca dania takie jak kleftiko (pieczona jagnięcina), moussaka (rodzaj zapiekanki mięsnej), afelia (pieczona wieprzowina), souvla (grillowana jagnięcina) czy halloumi (rodzaj sera). Łasuchy mogą zachwycić się z kolei smakiem loukoumi – wywodzącym się z kuchni tureckiej rodzajem owocowej galaretki. Smakosze wina powinni odwiedzić Cypr na przełomie sierpnia i września – wtedy w Limassol odbywa się doroczny festiwal wina, w trakcie którego można skosztować wielu wyśmienitych trunków

Warto zobaczyć/spróbować:
Nurkowanie – najlepszy okres na uprawianie podwodnego sportu na Cyprze to czas od maja do października, kiedy temperatura wody oscyluje w okolicach 27 stopni. Zaawansowani nurkowie mogą spróbować swoich sił niedaleko Larnaki, gdzie położony jest wrak szwedzkiego statku Zenobia, czy w okolicach Limassol – w rezerwacie ryb Akrotiri.
Pafos – położone jest około 50 km od Limassol. Warto zwiedzić stary port Kato Paphos, rzymską willę zwaną domem Dionizosa, Groby Królewskie – nekropolię ważnych i bogatych osobistości, która została wykuta w skale, Świątynię Afrodyty oraz Skały Afrodyty – miejsce, gdzie według legendy Afrodyta wyłoniła się z morskiej piany. Inne podanie głosi, że opłynięcie Skał przy blasku księżyca z partnerem/partnerką zapewnia parze wieczną miłość i młodość.
Zdobione kościoły Troodos – kilkanaście świątyń położonych w górach o skromnej architekturze kryją przepiękne i bogato zdobione wnętrza. Warto zwiedzić zwłaszcza klasztor Kykkos będącym jednym z najokazalszych klasztorów prawosławnych na Cyprze.
Cape Greco – najbardziej wysunięta na południe część Cypru, a także jedno z najurokliwszych miejsc na całej wyspie z przepięknymi formacjami skalnymi – klifami, mostami oraz jaskiniami. To także stanowisko archeologiczne, gdzie odkryto ruiny świątyni Afrodyty i Diany.
Akamas – objęty ochroną parku narodowego półwysep, którego piaszczyste plaże to miejsca lęgowe żółwi zielonych i caretta caretta. Warto też zobaczyć Łaźnie Afrodyty – naturalny zbiornik otoczony zielenią. Według legendy było to miejsce, gdzie bogini poznała Adonisa i zakochała się w nim z wzajemnością. Mówi się, że kto napije się z tego „źródła miłości”, zapała gorącym uczuciem do pierwszej osoby, na którą spojrzy. Radzimy więc ostrożność 
Salamina – starożytne miasto cypryjskie położone w tureckiej części wyspy to miejsce idealne dla zainteresowanych archeologią turystów. Do tej pory w wyniku wykopalisk odkryto świątynię Zeusa, gimnazjon, a także dobrze zachowany zabytki z czasów rzymskich takie jak łaźnie, amfiteatr, port czy ruiny stadionu. Do najciekawszych zabytków Salaminy należą także ruiny bazyliki Agios Epifanios, która w czasach swojej świetności była największą chrześcijańską świątynią na Cyprze.

Informacje praktyczne:
• wizy nie są wymagane
• czas przelotu: Warszawa – Larnaka – ok. 3,5 godz.
• czas lokalny: czas polski + 1 godz.
• napięcie w gniazdkach: 240 V, kontakt typu angielskiego
• waluta: EURO (EUR); 1 EUR = ok. 4,30 PLN
• linię demarkacyjną między Republiką Cypru a tzw. Turecką Republiką Cypru Północnego („Zielona Linia”) można przekraczać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu w wyznaczonych punktach kontrolnych; wartość zakupów zrobionych po stronie tureckiej nie może przekroczyć 260 euro. Nie wolno wwozić towarów wyprodukowanych przez firmy tureckie, a same zakupy mogą być skonfiskowane na granicy.

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
 • Odwiedzonych krajów
 • Sprawdzonych hoteli
 • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.