blog zespołu TUI CentrumPodróży

 • santana 670x500 - Madera
 • 20140912 1056371 670x500 - Madera
 • 20140913 122403 670x500 - Madera
 • DSC 5761 670x500 - Madera
 • DSC 5780 670x500 - Madera
 • 10647077 10203965210469144 2422883852271894968 n - Madera
 • 10666013 10203949973328225 8470040853366312199 n 670x500 - Madera
 • DSC 5958 670x500 - Madera
 • 10712381 10203961589738628 4482581830032328021 o 670x500 - Madera
 • porto moniz 670x500 - Madera
 • santana 670x500 - Madera
Michalina Gordon (Ziemińska)
Michalina Gordon
TUI Centrum Podróży
m.gordon@happy-holiday.com.pl
T: +48 509 236 525

Madera

Poncha, espada, lewady, Funchal… czyli 7 cudownych dni na Maderze!

Madera jest niewielką wyspą na Oceanie Atlantyckim, należącą do Portugalii, której 60% to park narodowy i to właśnie na niej miałyśmy ogromną przyjemność spędzić jeden z wrześniowych tygodni. Madera jednym słowem nas oczarowała, skradła nasze serca i utkwiła w pamięci na zawsze. Jest to miejsce, do którego na pewno jeszcze nie raz się wybierzemy.

Za co można pokochać Maderę?

Przede wszystkim za wszechobecną, rzucającą się w oczy na każdym kroku soczystą zieleń nieskalanej przyrody, która zapiera dech w piersiach i nie pozwala wyjść z podziwu nad pięknymi krajobrazami wyspy. Co ciekawe, Madera jest jednym z najwyższych wulkanów na świecie! Wyspa zachwyca o każdej porze dnia. Wschód słońca nad oceanem, urokliwe uliczki z lokalnymi sklepami i restauracjami, kąpiele w oceanie, spacery po górskich ścieżkach, a wieczorami światełka miejscowości oglądane z oddali. Zdecydowanie jest to miejsce dla osób, które chcą nasycić oko przepięknymi widokami. Najładniejsze możemy podziwiać spacerując wzdłuż lewad, czyli kanałów nawadniających wyspę.

Co warto zobaczyć?

1) FUNCHAL – stolica wyspy i niezaprzeczalnie najważniejszy punkt na mapie Madery. Tutaj znajdziemy najwięcej sklepów, restauracji, kafejek, a także skupia się tu całe życie nocne Maderyjczyków. Najbardziej rozrywkowym miejscem jest najstarsza ulica miasta – Rua de Santa Maria, na której również co kawałek możemy podziwiać piękne, artystycznie zdobione drzwi kamienic. Będąc w stolicy warto udać się na przejażdżkę kolejką linową na wzgórze Monte o wysokości 560 m n.p.m. Przejazd trwa około 15 minut i jest to czas, w którym z przeszklonego wagonika możemy podziwiać piękne Funchal w całej krasie. Widoki są naprawdę niesamowite. Będąc na szczycie możemy udać się do Monte Palace Tropical Garden – ogromnego ogrodu tropikalnego rozciągającego się na powierzchni 70 000 m2, powstałego w XVIII wieku, w którym możemy podziwiać roślinność z całego świata. Na szczycie znajduje się także niewielkie sanktuarium. Dla osób lubiących adrenalinę ciekawym doświadczeniem jest możliwość zjazdu z Monte wiklinowymi saniami sterowanymi przez dwóch mężczyzn odzianych w buty ze specjalną podeszwą. Zjazd nie odbywa wydzielonym torem, tylko wąskimi uliczkami miasta po wyślizganym asfalcie i często trzeba minąć się z samochodem, co przysparza wielu niezapomnianych przeżyć. W Funchal znajduje się także główny port, z którego można udać się na pobliską wyspę Porto Santo, na której Maderyjczycy rekompensują sobie brak plaż. Poza tym z portu można wypłynąć w rejs, którego celem jest oglądanie delfinów, czy wielorybów, a co odważniejsi mogą z nimi popływać w oceanie. Zdecydowanie jest to niezapomniana przygoda 🙂 Kibice piłki nożnej również znajdą w Funchal coś dla siebie, a mianowicie znajduje się tu muzeum poświęcone Cristiano Ronaldo – najsłynniejszemu Maderyjczykowi.

2) CAMARA DE LOBOS – bardzo urokliwe miasteczko, którego klimat tworzą przede wszystkim lokalni rybacy oporządzający swoje łodzie i połowy, a w wolnym czasie grający w karty. Miejscowość tą również upodobał sobie Winston Churchill, który na tarasie jednej z restauracji malował tutejsze krajobrazy.

3) CABO GIRÃO – taką nazwę nosi jeden z najwyższych klifów w Europie – 589 m n.p.m. Na jego szczycie znajduje się specjalnie zbudowana platforma z przeszkloną podłogą, dzięki czemu możemy podziwiać niesamowite widoki oraz poczuć dreszczyk emocji patrząc w dół na rozbijające się o skały fale oceanu.

4) PORTO MONIZ – kurort znajdujący się na północnym wybrzeżu Madery. Przede wszystkim warto tutaj zakosztować kąpieli w niezwykłych skalnych basenach – Piscinas Naturais. Powstały one w dawnych kraterach wulkanicznych i są napełniane przez fale oceaniczne. Jest to miejsce o naprawdę niezwykłym i niecodziennym charakterze.

5) SANTANA – bajkowa niewielka miejscowość z charakterystycznymi trójkątnymi domkami pokrytymi strzechą. Możemy się tutaj przenieść w czasie i poczuć jak kiedyś żyli Maderyjczycy. Oczywiście można zajrzeć do jednego z domków i poznać uroczego Pana Manuela, który pokazuje swój dom turystom oraz częstuje ciasteczkami i likierem kawowym 😉

Co warto spróbować?

Numerem jeden jest Espada (polska nazwa: czarny pałasz). Pod względem estetycznym nie jest zbyt atrakcyjna, ponieważ przypomina węgorza z ogromnymi oczami i dużymi ostrymi zębami, ale za to posiada bardzo delikatne i smaczne mięso. Co ciekawe poławia się ją tylko tutaj lub w Japonii. Najczęściej podawana jest ze smażonymi bananami.

Madera słynie także z wołowiny, która nadziewana jest na patyki z drzewa laurowego lub na metalowe szpikulce i podawana w formie szaszłyków. Danie takie nazywa się Espetada.

Hitem jest też tradycyjny chleb bolo do Caco wypiekany z mieszanki mąki żytniej, kukurydzianej i słodkich ziemniaków, podawany najczęściej z masłem czosnkowym.

Koniecznie trzeba również spróbować Ponchę – jest to drink na bazie białego rumu, miodu, soku z cytryny czy marakui. Ponchę piją wszyscy i na wszystko 😉
Flagowym alkoholem jest wino Madera, znane na całym świecie, więc warto je przywieźć na przykład komuś w prezencie.

Całym sercem polecamy Maderę każdemu! Najbardziej zachwycone będą osoby lubiące przyrodę, przepiękne widoki, nastawione przede wszystkim na zwiedzanie i poznawanie miejsca, do którego się wybrały. Miłośnicy leżenia na plaży z drinkiem mogą nie docenić jej uroku 😉 Madera jest wyspą wiecznej wiosny, dlatego panujący tu klimat bardzo sprzyja zwiedzaniu. Jeżeli nie macie jeszcze pomysłu gdzie chcecie spędzić tegoroczne wakacje, to mam nadzieję, że pomogłyśmy Wam w podjęciu decyzji 🙂 Oprócz wyspy zwiedziłyśmy też sporo hoteli z oferty TUI, dlatego wiemy jakie hotele są najfajniejsze i które spełnią Wasze oczekiwania.

Agnieszka i Michalina

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
 • Odwiedzonych krajów
 • Sprawdzonych hoteli
 • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.