blog zespołu TUI CentrumPodróży

Avatar
TUI Centrum Podróży

T:

Grecja – Riwiera Olimpijska

Grecja to kraj, który wspaniale łączy bogatą historię, piękno krajobrazu, pyszne jedzenie oraz niesamowitych i gościnnych ludzi. To wszystko urzekało mnie przez kilka sezonów, które spędziłam w Grecji a dokładnie na Riwierze Olimpijskiej. Dlatego ucieszył mnie fakt,że TUI wprowadza do swojej oferty, Lato 2016, właśnie tą część Grecji. Podzielę się z Państwem moimi wspomnieniami z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc na Riwierze Olimpijskiej.

Riwiera Olimpijska ciągnie się przez ponad 70 km od miejscowości Methori do Nei Pori. Wzdłuż wybrzeża cały czas towarzyszy nam masy mitycznego Olimpu a na wysokości miejscowości Olimpic Beach widoczny jest najwyższy szczyt czyli Mitikas mierzący 2918 m n.p.m. Na szczyt prowadzi szlak turystyczny, ale trzeba wziąć pod uwagę, że wyprawę trzeba dobrze zaplanować i to podejście wymaga sprzętu oraz zdrowia fizycznego. Na szczęście z miejscowości Litochoro, która leży u podnóża Olimpu, można wejść w wąwóz i podziwiać krajobrazy „od dołu”.  Na łączeniu dwóch masywów górskich Olimpu i Ossy znajduje się wąwóz Tepmi, gdzie znajduje się źródełko Afrodyty i jak głosi legenda po kąpieli w tym źródełku kobiety odzyskują dziewictwo:)

Z tej części Grecji łatwo dostępne są również Klasztory Meteory. Około 2 godzin samochodem trwa dojazd do miejscowości Kalampaka, gdzie wyrastają majestatyczne skały, na których „zawieszone” są prawosławne klasztory-pustelnie. Założycielem klasztorów jest św. Atanazy, który według legendy na najwyższą skałę wzniósł się na skrzydłach orła i tam założył pierwszy klasztor Megalo Meteora. Warto zobaczyć to miejsce z dwóch powodów: piękne widoki rozstrzygające się ze skał oraz spotkanie z historią i doświadczenie, jak żyli mnisi przez wiele wieków. Charakter wyjazdu jest nieco duchowy, ale na prawdę wart poznania.

Warto wybrać się również na wycieczkę na pobliską wyspę Skiathos, gdzie można poczuć tą „pocztówkową” Grecję. Dojazd samochodem do portu zajmuje około 2,5h skąd wypływają statki wycieczkowe na tą przepiękną wyspę. Płynąc statkiem wycieczkowym spotkamy się z występami, nauką zorby oraz poczęstunkiem greckim trunkiem-metaxą. Zanim dopłynie się do miasta Skiathos statek zatrzymuje się przy jednej z najpiękniejszych plaż jakie miałam okazję widzieć – plaża Koukounaries, której piasek mieni się niczym złoto a na skórze zostają maleńkie drobinki „złotka” dzięki czemu pięknie się mieni. Po kąpieli i plażowaniu statek przepływa do miasteczka, które jest kwintesencją Grecji, jaką kojarzymy. Wąskie uliczki, białe domy z niebieskimi okiennicami i mnóstwo kolorowych, zwisających kwiatów dają niesamowicie romantyczny nastrój i poczucie ” tak, to jest prawdziwa Grecja”.

Podsumowując, Riwiera Olimpijska to:

 • długa, piaszczysta i szeroka plaża
 • bliskość Olimpu przystosowanego również do turystyki kwalifikowanej
 • zamki rycerskie- w tym Platamonas ( położony przy autostradzie dzięki czemu łatwo dostępny)
 • liczne obiekty sakralne- kapliczki, monastyry, klasztory
 • „bliskość historii”- stanowiska archeologiczne i muzea np w Salonikach i Dionie
 • dostępność autostrady, którą z łatwością można się poruszać po całej Riwierze
 • region dobrze skomunikowany z Atenami
 • ale przede wszystkim spokojne, wakacje, podczas których można cieszyć się cudną pogodą i poznać fascynujące miejsca!

Polecam serdecznie:)

 

 

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
 • Odwiedzonych krajów
 • Sprawdzonych hoteli
 • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.