blog zespołu TUI CentrumPodróży

 • DSC 35401 - Gran Canaria – mały kontynent, czyli wszystko w jednym miejscu
 • DSC 22961 - Gran Canaria – mały kontynent, czyli wszystko w jednym miejscu
 • DSC 24131 - Gran Canaria – mały kontynent, czyli wszystko w jednym miejscu
 • DSC 35066 - Gran Canaria – mały kontynent, czyli wszystko w jednym miejscu
 • DSC 3730 - Gran Canaria – mały kontynent, czyli wszystko w jednym miejscu
 • DSC 3740 - Gran Canaria – mały kontynent, czyli wszystko w jednym miejscu
 • DSC 2922 - Gran Canaria – mały kontynent, czyli wszystko w jednym miejscu
 • DSC 3413 - Gran Canaria – mały kontynent, czyli wszystko w jednym miejscu
 • DSC 2965 - Gran Canaria – mały kontynent, czyli wszystko w jednym miejscu
 • DSC 3079 - Gran Canaria – mały kontynent, czyli wszystko w jednym miejscu
 • DSC 2901 - Gran Canaria – mały kontynent, czyli wszystko w jednym miejscu
Kamila Pacenko
Kamila Pacenko
TUI Centrum Podróży
k.pacenko@happy-holiday.com.pl
T: +48 509 236 209

Gran Canaria – mały kontynent, czyli wszystko w jednym miejscu

Jeden z najatrakcyjniejszych kierunków wakacyjnych na świecie (!) ze względu na niesamowite zróżnicowanie przyrodnicze oraz występowanie niezliczonej ilości mikroklimatów. Znajdziemy tu zarówno surowe wulkaniczne krajobrazy, wysokie góry porośnięte bujna roślinnością a także cudowne plaże z egzotycznymi kwiatami i palmami.
Pogoda na Gran Canarii dopisuje przez cały rok, a temperatura w najchłodniejszych miesiącach nie spada poniżej 20 stopni. Pod względem pogody wyspę można podzielić na dwie strefy: słoneczne południe i nieco bardziej pochmurną północ, gdzie można złapać oddech i odpocząć od prażącego słońca.
Każdy znajdzie tu coś dla siebie i nie sposób się na tej wyspie nudzić!
– Na amatorów plażowania czeka ponad 60 km zróżnicowanych plaż – od kamienistych, przez wulkaniczne z czarnym piaskiem, po piękne saharyjskie ze złocistym, miałkim piaskiem.
– Osoby spędzające czas aktywnie mogą się oddać wszelkim sportom wodnym: surfing, kitesurfing, narty wodne, żeglarstwo, nurkowanie – pod tym kątem wyspa ma do zaoferowania naprawdę wiele.
– Natomiast dla tych, którzy wolą aktywność na lądzie – golf, jazda konna, trekking, kolarstwo czy wspinaczka będą idealnym planem.
Warte zobaczenia/odwiedzenia:
Puerto de Mogan – wg. mnie – 3x NAJ czyli: najpiękniejsze, najromantyczniejsze i najbardziej klimatyczne miasteczko Gran Canarii, w dodatku określane małą Wenecją. Położone jest w dolinie otoczonej z 3 stron wysokimi górami. Przez środek miasteczka przepływa kanał, nad którym znajdują się ukwiecone mostki. Niskie, białe budynki z różnokolorowymi akcentami są połączone między sobą łukami, z których wręcz wylewają się kaskady kwiatów, głównie bugenwilli. Uroczy obrazek dopełniają kołyszące się na lazurowej wodzie białe żaglówki oraz wykuta w skałach plaża z saharyjskim piaskiem.
Arucas – miejscowość położona na północy wyspy, między wybrzeżem a górami. Perełka architektoniczna z imponującą katedrą oraz pięknymi ogrodami – takie informacje znajdziemy w większości przewodników i oczywiście są one punktem obowiązkowym podczas zwiedzania. Niewielu natomiast wie, że na świecie Arucas słynie głównie destylarni rumu Arehucas. W piwnicach destylarni, będącymi najważniejszymi w Europie (choć zdecydowanie mniej znanymi niż te w Porto), ogromne wrażenie robią tysiące dębowych beczek napełnionych alkoholem. Miejsce to znane jest również światowym sławom, które zostawiają swoje autografy na rumowych beczkach. Spacer po destylarni prowadzony jest przez przewodnika. Po zwiedzaniu muzeum rumu oraz destylarni czas na najprzyjemniejsze, czyli degustacja wyrobów. Serwowane są wszelkiej maści rumy, w tym typowo kanaryjski – miodowy Ron Miel, Ron Oro (złoty) oraz likiery – najpopularniejszy w okolicy, z uwagi na ogrom plantacji bananów, jest oczywiście Crema de Banana. A to wszystko całkowicie za darmo 🙂
Las Palmas – stolica wyspy oraz największe miasto całego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Przeprowadzono badania, które wykazały, że klimat panujący w okolicach Las Palmas jest najodpowiedniejszym klimatem do życia na świecie! Miasto o niesamowitym klimacie, na który składa się plątanina uroczych uliczek z niezliczoną ilością hiszpańskich zabytków w kolonialnej dzielnicy Veguetta, co rusz egzotyczne ogrody, promenada wzdłuż wybrzeża ze słynną, ciągnąca się kilometrami plażą Playa de las Canteras oraz nowoczesna, luksusowa Santa Catalina – wszystko to jest otoczone lazurową wodą Oceanu Atlantyckiego. Podczas zwiedzania miasta warto odwiedzić dom Kolumba (Casa de Colom) czy Muzeum Kanaryjskie oraz znaleźć chwilkę na zakupy, ponieważ miasto stanowi główne centrum handlowe wyspy.
Jardin Canario Viera y Clavijo – wybierając się na zwiedzanie Las Palmas warto zahaczyć o oddalony od stolicy o 8 km największy ogród botaniczny całej Hiszpanii. Głównym założeniem ogrodu było zebranie w jednym miejscu gatunków roślin i kwiatów endemicznych pochodzących ze wszystkich wysp składających się na tzw. Makaronezję, czyli Wyspy Kanaryjskie, Azory, Madera, Wyspy Zielonego Przylądka. Niesamowite wrażenie robią kolosalne kaktusy, piękne palmy czy egzotyczne kwiaty. Całość jest poprzecinana ścieżkami, mostkami i kaskadami wodnymi , które wyznaczają konkretne strefy tematyczne (m.in. Plac Palmowy, Ogród Wysp, Ogród Makaronezyjski). Całość ulokowana jest tarasowo na zboczu wąwozu, co zdecydowanie uatrakcyjnia ekspozycję roślin, więc spacer po tym ogrodzie będzie nie lada gratką dla miłośników przyrody (nie tylko)! (Wstęp bezpłatny)
Maspalomas – wspaniałe miejsce do wypoczynku – raj dla plażowiczów. Maspalomas jest najstarszym, a zarazem najpopularniejszym kurortem Gran Canarii. Miasto znajduje się na południu wyspy, gdzie słońce świeci przez okrągły rok i przyciąga pięknymi, długimi i szerokimi (nawet na 2 km) plażami, które przechodzą w słynne wydmy utworzone przez wiejące z nad Afryki wiatry. Saharyjskie piaski są objęte ochroną i tworzą park krajobrazowy Dunas de Maspalomas – turystom udostępniona jest część znajdująca się najbliżej oceanu i faktycznie, chodząc po rozgrzanym piasku wydm, można poczuć się jak na afrykańskiej Saharze. Nad miasteczkiem góruje, wysoka na 68m, latarnia morska – El Faro de Maspalomas, z której rozciągają się przepiękne widoki na ocean i okolicę.
Polecam także wybranie się na wycieczkę przez najwyższe partie górskie, gdzie co rusz znajdziemy urocze miasteczka z tarasami widokowymi, skąd rozpościerają się zapierające dech w piersiach krajobrazy surowych gór kontrastujących z błękitem oceanu. Atrakcją dodatkową jest odrobina adrenaliny, którą zapewni jazda po krętych górskich drogach.
Warto również odwiedzić miejsca związane z życiem pierwszych mieszkańców Wysp Kanaryjskich – Guanczów. W Cenobio de Valeron znajdują się tajemnicze groty wykute w skałach, okolicy Galdar polecam cmentarz utworzony na zastygłej lawie – legendy głoszą, że wiejący w tym miejscu bardzo silny wiatr jest oznaką wciąż błąkających się w tym miejscu dusz ówczesnej ludności (uwaga dla pań – jeśli ubieramy sukienki, wręcz gwarantowane pozy a’la Marlin Monroe 😉

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
 • Odwiedzonych krajów
 • Sprawdzonych hoteli
 • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.