blog zespołu TUI CentrumPodróży

Avatar
TUI Centrum Podróży

T:

Dominikana

Dominikana … jak można określić tą wyspę … myślę, że najlepiej charakter tej wyspy oddaje stwierdzenie odkrywcy pięknej Dominikany Krzysztofa Kolumba, że jest to raj na ziemi i uważam, że miał w 100 % rację 🙂
Wyspa jest drugim co do wielkości zaraz po Kubie, państwem na Morzu Karaibskim, położona w Archipelagu Wielkich Antyli. Zajmuje 2/3 powierzchni wyspy Haiti.
Dominikana, dawniej zwana Hispaniolą lub Haiti, obecnie terytorialnie podzielona jest pomiędzy dwa państwa – wschód to Republika Dominikany a zachód to Republika Haiti. Dlatego właśnie wybierając Dominikanę lecimy do Dominikany a nie na Dominikanę:)
Kilka ciekawostek historycznych związanych z wyspą, o których warto pamiętać 🙂

Historia wyspy jest dość zawiła, a my jako Polacy mamy również w niej swój udział, ale o tym później …
Kilka ważnych dat:
1492 r. – odkrycie wyspy przez Krzysztofa Kolumba
1496 r. – założenie przez Hiszpanów przy ujściu rzeki Ozama nowego miasta Santo Domingo, które stało się później stolicą wyspy. W chwili obecnej miasto Santo Domingo jest najstarszym istniejącym osiedlem założonym w Ameryce przez Europejczyków
Kolejne stulecia to bezwzględny wyzysk przez Hiszpanów miejscowej ludności, lata wojen i powstań. Przejęcie władz przez Francje doprowadziło do krwawego powstania, w którym udział miały również polskie wojska. Pod wodzą Napoleona legiony polskie tłumiły powstanie niewolników na Haiti …. Jednak nie zgadzając się z ówczesną polityka odłączyły się od Napoleona i zajęły się piractwem, bogacąc się na karaibskich morzach. Dzięki temu do dnia dzisiejszego potomkowie naszych wojaków mają jaśniejszą karnację, wielu z nich ma niebieskie oczy lub polsko brzmiące nazwiska.
Tropikalna Dominikana to nie tylko piękne, piaszczyste plaże… Zdecydowanie jest to kraina rozmaitości …. gdzie odnajdziemy m.in. górzystą i porośniętą tropikalnymi lasami centralną część wyspy, którą polecam na górskie wycieczki. Wybrzeże karaibskie i atlantyckie to również doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych m.in. windsurfingu (baza windsurfingowa w Cabarete), nurkowanie, kitesurfing, katamarany i wiele więcej.
Głównymi kurortami turystycznymi wyspy są – Punta Cana z pięknymi piaszczystymi plażami; Puerto Plata część wybrzeża nad Oceanem Atlantyckim to piękne plaże, rozległe zielone doliny otoczone górami. Kilka mniejszych to m.in. Bayahibe, Cabarete.
Punta Cana to cudne piaszczyste, szerokie plaże, wysokiej klasy kompleksy hotelowe m.in. Bahia Principe, Riu, Paradisus, Grand Palladium i wiele innych. Kompleksy usytuowane na dużych terenach, w pięknych ogrodach, bezpośrednio przy plażach. Z all inclusive na najwyższym poziomie, doskonałym serwisem. Punta Cana to również doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek, z wieloma udogodnieniami i atrakcjami dla dzieci 🙂

Co warto zobaczyć :

Wyspa Saona – miejsce znane z reklamy batonów Bounty, przepiękna tropikalna wyspa, położona na Morzu Karaibskim gdzie znajdziemy tropikalną roślinność, plaże z białym piaskiem i widoki istnie rajskie.
Piscina Natural – miejsce, w którym najczęściej odbywa się przerwa w podróży na wyspę Saonę. Jest to największa wanna kąpielowa na świecie 🙂 Piscina Natural jest wielką piaszczystą płycizną, gdzie stojąc po pas w ciepłej i błękitnej wodzie można obserwować koralowce, ryby itd.
Casa de Campo – prywatne miasto, ekskluzywny kompleks apartamentów i domów, w którym swoje posiadłości ma wiele znanych gwiazd np. Shakira. Kompleks z lądowiskami dla helikopterów, polem golfowym itd.
Santo Domingo – stolica Dominikany, w której warto zobaczyć m.in. Panteon Narodowy, Pałac Kolumbów – Alcazar de Colon, Katedra Santa Maria La Menor, Mauzoleum Krzysztofa Kolumba – Faro a Colon.
Park Narodowy w Cabarete – wspinaczka po górskich grotach, możliwość kąpieli w wodzie źródlanej
Jarabacoa – wyjazd w góry, do jednej z najwyżej położonych miejscowości Jarabacoa i Konstancja. Możliwość zejścia pod najdłuższy wodospad – 90 m długości.
Las Terenas – jedna z najpiękniejszych nadmorskich miejscowości. Miejscowość w której mieszka najwięcej artystów, gdzie znajdziemy klimatyczne restauracje i sklepiki z rękodziełem.

Kilka ciekawostek o wyspie, jej mieszkańcach, muzyce, sporcie, jedzeniu, tradycjach itd.
Na Dominikanie należy się targować. Każda cena jest do negocjacji. Kto się nie targuje nie jest dla Dominikańczyka człowiekiem godnym szacunku.
Można jeździć po alkoholu. Na wyspie nie ma przepisów regulujących spożycie alkoholu i prowadzenia po nim, nie ma żadnych ograniczeń. Kolejną ciekawostką jest to, że nie można rozmawiać przez komórkę i prowadzić – policja zabiera auto w komis i daje wysokie mandaty.
Papierosy i alkohol – na wyspie pali bardzo mało osób, można kupić papierosy ale sprowadzane są bardziej z myśla o „białych” turystach. Dominikańczycy rzadko piją alkohol, najbardziej popularnymi są piwo Presidente oraz rum z którego słyną. Alkohol jest ogólnodostępny. Najpopularniejszym likierem na wyspie jest mamajuana czyli likier na bazie rumu i najbardziej egzotycznych przypraw i ziół.
Transport – na wyspie można przemieszczać się m.in. Guagua – minibusami, które stanowią jeden z głównych środków transportu lub motoconchos – motorami taksówkami.
Larimar – karaibski kamień – występuje tylko na Dominikanie i nazywany jest kamieniem delfina. Można go kupić dosłownie wszędzie. Wyrabiane są z niego m.in. kolczyki, wisiorki, bransoletki itd.
Sport na wyspie – jednym z głównych sportów narodowych jest baseball i domino, cenione są również damska siatkówka czy koszykówka. Z mniej legalnych sportów a uważanych za narodowe są walki kogutów czy boks.
Karnawał z La Vega – odbywa się w lutym. Najstarsze na Dominikanie święto, Diablos Cojuelos, czyli Kulawe Diabły od kilkuset lat rządzą na wyspie. Kiedy w Polsce mamy Wielki Post, na Dominikanie króluje Boruta i bies ….
Muzyka – na wyspie króluje bachata – opisująca głównie zawody miłosne, przeszłość, biedę czy trud życia codziennego. Kolejna to merengue jeden z najpopularniejszych tańców, który swoje korzenie ma w haitańskich rytmach.

Co warto przywieźć z wakacji – zdecydowanie obrazy to jedna z rzeczy które trzeba mieć po powrocie z cudnej Dominikany. Kawa – jedna z najlepszych. Brązowy cukier, kakao czy rum lub mamajuana to podstawa.

Zdecydowanie Dominikana to raj na ziemi … do którego warto wracać wielokrotnie 🙂

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
  • Odwiedzonych krajów
  • Sprawdzonych hoteli
  • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.