blog zespołu TUI CentrumPodróży

  • Djerba5 670x360 - Djerba-Tunezja jakiej nie znacie!
  • Djerba3 670x500 - Djerba-Tunezja jakiej nie znacie!
  • Djerba2 670x500 - Djerba-Tunezja jakiej nie znacie!
Bożena Stankowska
Bożena Stankowska
TUI Centrum Podróży
b.stankowska@happy-holiday.com.pl
T: +48 722 002 425

Djerba-Tunezja jakiej nie znacie!

 

Djerba to wyspa zaliczana do Afryki Północnej,połączona groblą z kontynentem,  mimo swoich małych rozmiarów jej powierzchnia ma ponad 800 metrów kwadratowych!

Głównym atutem wyspy są szerokie i piaszczyste plaże, które ciągną się prawie przez całe wybrzeże. Oprócz wysokich temperatur strefa podzwrotnikowa gwarantuje bujną roślinność co również stanowi o wyjątkowości tego miejsca. Są opinie, że Djerba jest śródziemnomorskim odpowiednikiem Thaiti a jedna z legend mówi, że wyspę odwiedził sam Odyseusz żeglując z Troi.

Przed powstaniem Izraela wyspę zamieszkiwała duża liczba ludności żydowskiej co spowodowało wymieszanie kultur, najbardziej widoczne jest to w architekturze.

Warto wspomnieć, że narodowym kwiatem Tunezji jest jaśmin, który jest obecny w wielu  świętach.

Kuchnia na Djerbie nie odbiega od tunezyjskiej i jest mieszanką kuchni arabskiej, francuskiej i śródziemnomorskiej-niewielu wie, ale jest to jedną z najpikantniejszych na świecie. Głównym jej składnikiem jest kuskus, przyrządzany na różne sposoby, typowym tunezyjskim daniem natomiast jest brik (rodzaj pieroga nadziewanego warzywami, mięsem, z dodatkiem jajka i tuńczyka. Po posiłkach natomiast serwuje się miętową herbatę, kawę po turecku lub arabsku z dodatkiem Kardamonu. Na deser jada się najczęściej suszone daktyle bądź cytrusy.

Poniżej kilka najciekawszych atrakcji wyspy:

-Djerbahood-to galeria stworzona na murach domów w miejscowości Erriadh-jest to próba nadania wioską nowego blasku. Pomysłodawcą projektu był Mehdi Ben Cheikh, który od lat związany jest ze sztuką grafiti. Do współpracy zaprosił 150 artystów z całego świata-jest tu też polski akcent Mriusza Warasa oraz Nespoon. Mieli ono do dyspozycji budynki, mury oraz rozpadające się bramy- co z tego powstało można się przekonać w Erriadh!

-Synagoga El Ghriba-jedna z najważniejszych i najstarszych synagog Pólnocnej Afryki, jest to cel pielgrzymek Żydów z całego świata

-Guellala-jest to wioska słynąca z wyrobu tradycyjnych przedmiotów glinianych – oprócz gotowych produktów, można tu również stworzyć własne arcydzieła.

-Explore Djerba-idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Park położony jest niedaleko latarni Taguermess. Podzielony jest  na 5 części,pierwsza to malownicza miejscowość zachęcająca do relaksu, druga to liczne hotele, trzecia i zarazem najbardziej interesująca to Muzeum Lalla Hadria (skansen) oraz farma krokodyli. jest to zdecydowanie największa farma krokodyli w basenie Morza Śródziemnego . Znajdziemy tu ponad 400 krokodyli sprowadzony z Madagaskaru.

-liczne centra talasoterapi

-atrakcje sportowe: kitesurfing, przejażdżki na kładach, przejażdżki na wielbłądach, jazda konna, gra w golfa

-Ras Rmel-czyli tzw. Wyspa Piratów, warto wybrać się tu od listopada do marca ze względu na flamingi, można się tu także natknąć na delfiny

-Houmt Souk-stolica wyspy, należy się tu wybrać na tutejszy targ, warto też udać się do Muzeum Sztuki i Tradycji, godna uwagi jest również Twierdza Borj el Dragut

-Djerba to także liczne festiwale, na przełomie lipca i sierpnia jest Festiwal Ulisses (łączący muzykę, teatr i film), w sierpniu mamy Guellala Festival (festiwal ceramiki), w listopadzie odbywa się Oasis Marathon, zimą natomiast odbywa  się Święto Oliwy

Należy również pamiętać, że wyspa serwuje także wykwintną kuchnię, na szczególną uwagę zasługuje Lablabi-gęsta zupa z ciecierzycy oraz ośmiornica w sosie własnym (rarytas!)

Djerba to nie tylko plaże, drinki, słońce i taniec, to bogaty historycznie i kulturalnie region, który warto odwiedzić!

Paszporty w dłoń i lecimy -także z Poznania!

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
  • Odwiedzonych krajów
  • Sprawdzonych hoteli
  • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.