blog zespołu TUI CentrumPodróży

 • cape1 670x500 - Cypr - wyspa słońca, historii i mieszających się kultur
 • af1 670x500 - Cypr - wyspa słońca, historii i mieszających się kultur
 • avakas 670x500 - Cypr - wyspa słońca, historii i mieszających się kultur
 • c2 670x445 - Cypr - wyspa słońca, historii i mieszających się kultur
 • c3 670x500 - Cypr - wyspa słońca, historii i mieszających się kultur
 • cape1 1 670x500 - Cypr - wyspa słońca, historii i mieszających się kultur
 • kato pafos 02 907x605 670x500 - Cypr - wyspa słońca, historii i mieszających się kultur
 • katopaf1 670x500 - Cypr - wyspa słońca, historii i mieszających się kultur
 • katopaf2 670x500 - Cypr - wyspa słońca, historii i mieszających się kultur
 • lania1 637x500 - Cypr - wyspa słońca, historii i mieszających się kultur
 • lania village - Cypr - wyspa słońca, historii i mieszających się kultur
Joanna Czajka
Joanna Czajka
TUI Centrum Podróży
j.czajka@happy-holiday.com.pl
T: + 48 722 002 425

Cypr – wyspa słońca, historii i mieszających się kultur

Jeśli wybieramy się na Cypr, warto zaplanować sobie w trakcie pobytu kilka dni przeznaczone na zwiedzanie, a proszę mi wierzyć jest tutaj sporo przepięknych przyrodniczo miejsc, natomiast miłośnicy historii z całą pewnością znajdą sporo do zwiedzenia.

Zwiedzanie Cypru proponowałabym zacząć od wspaniałego Capo Greco (Cavo Greco) – jest to chroniony park narodowy. Na terenie parku znajduje się wiele ścieżek dydaktycznych, szlaki konne i rowerowe, oraz jaskinie. Widoki wzdłuż klifów morskich na długo pozostają w pamięci. Ciekawą atrakcją parku jest również uroczy, bielony kościół Agioi Anargyroi, którego schody prowadzą wprost do morza. Będąc w Cape Greco  koniecznie zobaczyć trzeba Jaskinię Cyklopa z zachwycającym widokiem na turkusowe wody Morza Śródziemnego, Most Miłości (Monachus Arch) oraz naturalny łuk skalny -Kamara tou Koraka.

Kolejną atrakcją jest Skała Afrodyty. Legenda głosi, że jest ona miejscem narodzin Afrodyty, greckiej bogini piękności, miłości i płodności. Podobno, gdy wynurzyła się z fal i zeszła na ląd, wszystko czego dotknęła swoimi stopami zamieniło się w kwiaty. W pobliżu Skały Afrodyty znajduje się grota, w której bogini zażywała kąpieli, a w miejscowości Kouklia sanktuarium poświęconej jej osobie. Cypryjczycy uczynili Afrodytę swoją ikoną, i tak jej imię noszą hotele, plaża, łodzie i restauracje. Ze względu na Afrodytę Cypr nazywany jest Wyspą Miłości. Mieszkańcy wyspy twierdzą, że aby zachować wieczną młodość należy opłynąć skałę dookoła, by zapewnić sobie wieczną miłość należy opłynąć skałę wraz z ukochaną osobą przy blasku księżyca 🙂

Dla osób zainteresowanych archeologią  i historią starożytną ciekawy będzie Park Archeologiczny Kato Pafos! Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, obejmuje on większość starożytnego miasta Pafos, które było dawną stolicą Cypru. Większość ruin pochodzi z okresu rzymskiego, ale są też zabytki, sięgające czasów prehistorycznych i średniowiecznych. Najważniejsze z nich to cztery rzymskie wille, teatr, zamek Saranta Kolones, ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Limeniotissa i przepiękne skomplikowane mozaiki datowane na II wiek n.e.  Nieopodal Kato Pafos znajdują się Grobowce Królewskie, w których chowano namiestników rządzących wyspą. Mimo, iż tak naprawdę żaden król nie został w nich nigdy pochowany, otrzymały swoją nazwę jedynie ze względu na swoje imponujące rozmiary. Grobowce zostały wykute w litej skale.

Największym miastem i stolicą Republiki Cypryjskiej jest Nikozja. Nikozja, jest jedyną stolicą na świecie podzieloną na dwie strefy narodowe: grecką oraz turecką. Podział został wyznaczony przez tureckich najeźdźców, którzy w 1974 roku nieformalnie ustanowili część miasta stolicą Cypru Północnego. Jest to strefa, do której wstęp z Południa przez wiele lat był zabroniony. Dopiero w 2004 roku otwarte zostały przejścia graniczne, umożliwiające obywatelom Unii Europejskiej przeprawę na drugą stronę. Możliwe jest to w godzinach od 8 do 13, natomiast do 17 należy powrócić na granicę, gdyż później zostaje ona zamknięta. Trzeba również pamiętać, że filmowanie oraz robienie zdjęć w tureckiej części jest surowo zabronione.

Kolejną atrakcją Cypru są Góry Troodos określane są mianem „zielonego serca Cypru”. Przepełnione są małymi, klimatycznymi wioskami, tajemniczymi monastyrami i zachwycającą śródziemnomorską przyrodą. Po całych górach rozsianych jest wiele szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych i obiektów kempingowych. Oprócz pieszych wędrówek, w górach zimą można pojeździć na nartach!!!

Z Gór Trodoss pojechać można się na pobliski Półwysep Akamas. Znajduje się tam wysoki na 30 m i długi na 3 kilometry Kanion Avakas. Jest on jedną z piękniejszych atrakcji na Cyprze. Przez wąwóz biegnie szlak spacerowy o długości 7 km umożliwiając podziwianie wspaniałych formacji skalnych i różnorodnej fauny i flory. W wąwozie żyją bowiem lisy, zające, sowy i niezliczona ilość motyli. Szlak wije się między skałami wzdłuż lub nad potokiem dlatego wędrówka szczególnie w węższych częściach wąwozu jest dość rudna, a skały są bardzo śliskie. Najlepszą porą na wizytę w Kanionie Avakas jest wiosna, lato i jesień. Zimą ze względu na wysoki poziom wody może w nim być niebezpiecznie!

Zimą na Cyprze na pewno warto odwiedzić okolice Larnaki. Znajduje się tu wyjątkowe miejsce – latem wygląda to jak zwykły piaszczysty teren, ale zimą wypełnia się wodą. To słone jezioro Larnaka! Podobnie jak Akrotiri zimą staje się domem dla tysięcy różowych flamingów, które brodzą sobie w płytkiej wodzie. Latem całkowicie wysycha, a powierzchnię pokrywa sól.

 

 

 

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
 • Odwiedzonych krajów
 • Sprawdzonych hoteli
 • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.