blog zespołu TUI CentrumPodróży

Avatar
TUI Centrum Podróży

T:

Costa Dorada – kolejna nowość z Poznania

Costa Dorada, zwane Złotym Wybrzeżem to pas wybrzeża w prowincji Tarragona, od Cunit do Alcanar. Wyróżnia się złocistym piaskiem plaż, największych w całej Katalonii, a także górami i równinami w głębi lądu. Główne atrakcje tej krainy stanowią krajobraz i historia. Znajdują się tu duże ośrodki turystyczne jak Salou czy Cambrils , park tematyczny Universal Port Aventura, zespoły zabytkowe Poblet i Santes Creus oraz najważniejsze w Hiszpanii pozostałości rzymskiej cywilizacji, takie jak mozaiki mauzoleum Centelles, Łuk Bera czy Wieża Scypiona.

Warto także wspomnieć, że Costa Dorada charakteryzuje się smaczną śródziemnomorską kuchnią oraz renomowanymi winami. Popularnością cieszą się także widowiskowe święta ludowe, jak np. „castells” (wieże ludzkie) czy „bals de diables” (diabelskie tańce).

Dla osób, które chcą szczegółowo poznać wyspę przygotowano ciekawe szlaki tematyczne.

Pierwszy „Szlak rzymski” pozwala na odkrycie północnej części wybrzeża Tarragony. Po drodze napotkamy słynną Wieżę Scypiona, jeden z najbardziej znanych zabytków nagrobnych w Hiszpanii. W niewielkiej odległości znajduje się także kamieniołom rzymski – El Medol (wspaniały amfiteatr wykuty w skałach). Nad Tamarit góruje jeden z niewielu zamków wzniesionych nad samym morzem. Zmierzając do Altafulla ukaże nam się przepiękny kompleks średniowieczny. Z kolei Torredembarra jest nadmorską wioską turystyczną z zachowanym renesansowym zamkiem i pozostałościami murów. Jeszcze wiele innych atrakcji czeka nas na tym szlaku, który swój koniec ma na wybrzeżu, w Calafell, gdzie na niewielkim wzniesieniu położone jest stare miasto, z zamkiem, kościołem romańskim Santa Creu, oraz dzielnicą rybacką.

Kolejny szlak został nazwany „Szlakiem plaż” – trasa ta obejmuje południowe wybrzeże Tarragony, od La Pineda do Les Casus d’Alcanar. Trójkąt tworzony przez La Pineda, Salou i Cambris stanowi najpopularniejszy ośrodek turystyczny na Costa Dorada.

Trzeci szlak, to „Szlak Ebro” – trasa wzdłuż biegu Ebro, od ujścia po granice prowincji Lleida. Poruszając się biegiem Ebro, poznajemy krainę gór i pól uprawnych. Jej miejscowość zachowują swój odrębny, lokalny charakter, a ciągła obecność rzeki, kontrastuje głębią swej zieleni.

Zwiedzając Costa Dorada należy mieć na uwadze mantrę, która wypisana jest na jednej ze ścian zegara słonecznego z wymalowanym na białych kafelkach napisem po katalońsku: „Wykorzystaj czas, który mija i nie wraca”.

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
  • Odwiedzonych krajów
  • Sprawdzonych hoteli
  • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.