blog zespołu TUI CentrumPodróży

  • DSC 5115 670x500 - Bodrum
  • DSC 5128 670x500 - Bodrum
  • DSC 5149 670x500 - Bodrum
  • DSC 5165 670x500 - Bodrum
  • DSC 5427 670x500 - Bodrum
  • DSC 5600 670x500 - Bodrum
  • DSC 5761 670x500 - Bodrum
Michalina Gordon (Ziemińska)
Michalina Gordon
TUI Centrum Podróży
m.gordon@happy-holiday.com.pl
T: +48 509 236 525

Bodrum

Wybrzeże Morza Egejskiego, czyli zachodnia część Turcji zachwyca przede wszystkim urozmaiconą linią brzegową z licznymi zatoczkami z lazurową wodą, a także zielenią gór schodzących prosto do morza. Kierunek ten polecany jest osobom, które nie chcą całego urlopu spędzić na plaży, a w zamian za to poznać miejsce wypoczynku od historycznej strony, zwiedzając liczne zabytki, a także nacieszyć oko pięknymi krajobrazami.

Turcja Egejska dzieli się na trzy części, w zależności od lotniska, na które polecimy. Zaczynając od północy mamy możliwość lotu do Izmiru, niżej znajduje się lotnisko Bodrum, a na samym dole lotnisko Dalaman. Ja na swój wypoczynek wybrałam okolice Bodrum i zdecydowanie nie zawiodłam się 🙂

Bodrum zaliczane jest do najbardziej malowniczych miast położonych w południowej części Wybrzeża Egejskiego. Zachwyca zarówno za dnia, jak i w nocy. Znajdziemy tutaj mnóstwo starożytnych zabytków, piękny port z luksusowymi jachtami i ogromny targ ze świeżymi warzywami, przyprawami, wyrobami rękodzielniczymi, czy ubraniami każdej marki świata 😉 Do miejsc, które trzeba odwiedzić w Bodrum zaliczany jest przede wszystkim Zamek Św. Piotra – najbardziej charakterystyczny punkt miasta. Jego budowa rozpoczęła się w 1404 roku i wówczas była to siedziba zakonu Kawalerów Maltańskich. Dzisiaj znajduje się tu Muzeum Archeologii Podwodnej, które przepełnione jest eksponatami wydobytymi z dna Morza Egejskiego, a jego najcenniejszym eksponatem jest wrak statku handlowego z XIV w p.n.e! Muzeum to uznane jest za jedno z najwspanialszych w Turcji i zarazem największe na świecie poświęcone tematyce archeologii podwodnej. Ciekawe eksponaty plus przepiękne widoki roztaczające się z murów zamku są zdecydowanie warte zobaczenia!

Drugim punktem w Bodrum, który trzeba odwiedzić jest Mauzoleum – dawny grobowiec Mauzolosa – ówczesnego władcy Karii, który przeniósł stolicę państwa z Mylasy (obecnie Milas) do Halikarnasu (obecnie Bodrum). Mauzoleum zostało zaliczone do siedmiu cudów świata antycznego ze względu na jego piękno i wspaniałe zdobienia. Niestety obiekt ten nie przetrwał w całości do dnia dzisiejszego, najprawdopodobniej przez często występujące wtedy w tym regionie trzęsienia ziemi. Teren, na którym stało Mauzoleum został starannie zagospodarowany, wytyczono ścieżki między rozmaitymi fragmentami architektonicznymi i ustawiono tablice informacyjne przy ważniejszych obiektach.

Bodrum nie jest miejscem tylko dla miłośników historii i zabytków, ale również dla osób lubiących imprezy, dyskoteki i nocne życie. Jest tu mnóstwo lokali, w których można się pobawić i poczuć jak na Ibizie 😉

Z portu w Bodrum warto wybrać się na wycieczkę na grecką wyspę Kos. W ten sposób można zaliczyć pobyt w dwóch krajach podczas jednego wyjazdu 🙂 Wypływa się około 9:30 z portu w Bodrum i wraca około 17:30. Rejs katamaranem trwa pół godziny i mamy cały dzień na zwiedzanie stolicy wyspy – czyli miasta Kos. Jest to niewielka wyspa słynąca z mnóstwa ścieżek rowerowych. Warto pospacerować sobie wzdłuż portu, zapuścić się w wąskie uliczki, odwiedzić lokalne restauracje, aby poczuć genius loci tego miejsca. Na każdym kroku możemy spotkać liczne zabytki starożytne, ruiny i pozostałości po dawnej kulturze greckiej. Będąc na Kosie należy spróbować greckich przysmaków takich jak: grecka sałatka, gyros, souvlaki, czy tzatziki.

Jeżeli chcielibyście wybrać się na trochę dalszą wycieczkę, to polecam wyjazd do Efezu. Tutaj przeniesiecie się do czasów starożytnych i poczujecie świetność i potęgę ówczesnego Efezu. Spacerując ulicami miasta będziecie mogli zajrzeć do miejskich zabudowań, szaletów, domu publicznego, a także odwiedzić bibliotekę lub rozsiąść się wygodnie w teatrze. Podczas tej wycieczki wjedziecie także na Wzgórze Słowików, na którym znajduje się Dom Marii, a także zobaczycie drugi cud świata starożytnego – Świątynię Artemidy. Niestety po tej pięknej świątyni pozostała już tylko jedna kolumna, a było ich aż 127.

Kilka praktycznych informacji, które mogą się Wam przydać będąc na wakacjach w Turcji Egejskiej:

– najpopularniejszym i najtańszym środkiem transportu są dolmusze – lokalne busy, które zawiozą Was gdziekolwiek chcecie,
– nie warto wypożyczać samochodu, ponieważ benzyna jest bardzo droga (około 8 zł/litr!)
​- nie musicie mieć większej gotówki przy sobie, ponieważ jest bardzo dużo bankomatów, z których możecie wypłacić euro, dolary lub liry tureckie,
– jeżeli chcecie coś kupić, to konieczne trzeba się targować,
– do najpopularniejszych przysmaków tureckich zalicza się: kebab, chałwę, baklavę, ayran i raki,
– wchodząc do meczetu konieczne est przyzwoite ubranie oraz zakryte nogi i ramiona,
– istnieje tutaj zwyczaj bakszyszu, czyli dobrego napiwku w podziękowaniu za wykonaną usługę.

Jeżeli myślicie o odwiedzeniu Turcji Egejskiej, to z całą pewnością nie wrócicie zawiedzeni. Jest to miejsce godne polecenia na turystycznej mapie świata, mające bardzo dużo do zaoferowania.
Musicie się o tym sami przekonać 🙂

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
  • Odwiedzonych krajów
  • Sprawdzonych hoteli
  • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.