blog zespołu TUI CentrumPodróży

  • ubezpieczenie podróży
Maciej Gołaś
Maciej Gołaś
TUI Centrum Podróży
mg@tui.poznan.pl
T:

Bezpieczeństwo w podróży. Na co zwrócić uwagę?

Planując podróż zajmujemy się przede wszystkim wyborem miejsc, które chcemy odwiedzić. Wyszukujemy zabytki, miejsca ciekawe pod kątem przyrodniczym lub architektonicznym. Nie zawsze jednak zastanawiamy się nad własnym bezpieczeństwem. Nie analizujemy nadchodzącej podróży pod kątem reguł, jakich powinniśmy się trzymać, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Dlatego dzisiaj nieco szerzej omówimy tą kwestię.


Pakiet szczepień

Zapewne niewiele osób wybierając się zagranicę zastanawia się nad koniecznością wykonania szczepień. A jest to rzecz niemalże fundamentalna. Wybierając się do jednego z krajów Afryki, Ameryki Południowej lub Azji bezwzględnie należy zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. To szczepienie stosuje się w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody lub żywności. Szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby typu B warto wykonać jeśli istnieje ryzyko interwencji chirurgicznych, iniekcji lub po prostu kontaktu z zakażoną krwią bądź kontaktów seksualnych. W dalszej kolejności trzeba zastanowić się nad szczepionką przeciw durowi brzusznemu, błonicy, tężcowi oraz żółtej gorączce.


Ubezpieczenie turystyczne

Niezależnie od tego jak dobrze będzie zaplanowana wyprawa do ciepłych krajów, zawsze istnieje ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń. Dlatego właśnie warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które daje nam bezpieczeństwo w razie wypadku i konieczności leczenia bądź hospitalizacji za granicą. Koszty leczenia poza granicami kraju mogą być wręcz niebotyczne. Wykupując ubezpieczenie mamy pewność, że ubezpieczyciel pokryje koszty pobytu w szpitalu bądź transportu do Polski w celu rozpoczęcia leczenia. Ubezpieczenie przyda się także w razie zgubienia, kradzieży bądź zniszczenia bagażu. Co istotne ubezpieczenie pokryje również zobowiązania finansowe, jeśli to my spowodujemy wypadek wyrządzając komuś szkodę.


Ostrożność przede wszystkim

Wybierając się do kraju o innej kulturze trzeba przede wszystkim dobrze przygotować się do tej wyprawy pod kątem merytorycznym. Warto poznać kulturę kraju, w jakim się znajdziemy. Znajomość obyczajów, ubioru czy też zachowania pozwoli nam uniknąć wielu nieporozumień i potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Nawet pomimo znajomości kultury i obyczajów warto zachować podwójną ostrożność. W czym będzie się ona przejawiać? Rezerwując nocleg najlepiej skupić się na centrum miasta i unikać jego obrzeży. Peryferie zazwyczaj są bardziej niebezpieczne. Nocne życie półświatka koncentruje się przede wszystkim na obrzeżach miasta oraz w okolicach dworców.

Do wszystkich napotkanych ludzi należy podchodzić z rezerwą. Zbytnia, wręcz nienaturalna uprzejmość i przyjazne nastawienie powinny wzbudzić naszą czujność. Nie muszą one oznaczać złych intencji, ale nie mając pewności warto zachować ostrożność. Z tego właśnie powodu nie należy wychodzić samemu po zmroku czy spożywać zbyt dużych ilości alkoholu. Dużą uwagę należy przyłożyć do jedzenia i picia. Warto pić wyłącznie wodę butelkowaną. Dzięki temu mamy gwarancję jej jakości. Należy też unikać wszelkich napojów, które są podawane z kostkami lodu. Nie warto od razu rzucać się na lokalne potrawy. Trzeba pamiętać, że nasze żołądki nie są przyzwyczajone do dań serwowanych w innych strefach geograficznych. Dlatego dobrze jest poznawać smaki świata, ale w umiarkowanych ilościach.

W podróży warto mieć ze sobą podręczną apteczkę, która pozwoli samodzielnie zaopatrzyć ranę. Wybierając się w daleką podróż dobrze jest poinformować bliskich, gdzie się wybieramy. Jeżeli w czasie podróży wydarzy się cos nieprzewidzianego rodzina, znając harmonogram wyprawy, będzie w stanie zorganizować skuteczną pomoc.

Zagraniczne wakacje mają być dla nas czasem relaksu, dobrej zabawy oraz poznawania nowej kultury. Dlatego warto przyswoić sobie kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, które pomogą nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Komentarze

komentarze

Każdego roku sprawdzamy setki miejsc na całym świecie.

Konsultanci TUI Centrum Podróży Poznań odwiedzają miejsca i hotele abyś Ty jadąc na wakacje miał pewność udanego wypoczynku.
Ich relacje możesz poczytać na naszym blogu
  • Odwiedzonych krajów
  • Sprawdzonych hoteli
  • Ofert w bazie

Przeczytaj relacje zespołu na naszym blogu

Anna Szaban
Sprawdź szereg korzyści jakie przygotowaliśmy dla naszych Klientów.
Zyta Czekała jedzenie1 229x171 - Powodów, by podróżować, jest wiele... :)
Powodów, by podróżować, jest wiele, a każdy pretekst do podróży jest dobry.